Podatki: biznes online traktowany jest jak każdy inny przy rozliczeniach z fiskusem

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność przez internet, płaci takie podatki jak od zwykłej działalności.

Aktualizacja: 03.02.2021 07:56 Publikacja: 03.02.2021 07:15

Podatki: biznes online traktowany jest jak każdy inny przy rozliczeniach z fiskusem

Foto: Adobe Stock

W czasie pandemii wiele osób przeniosło swój biznes do internetu. Mogą w ten sposób nie tylko prowadzić sklep, ale np. udzielać korepetycji czy profesjonalnych porad. Powstaje wówczas pytanie, jak rozliczyć internetową działalność.

– Prowadzenie działalności przez internet staje się coraz bardziej popularne. Należy pamiętać, że mimo innej formy obowiązują te same przepisy podatkowe. Powstają też podobne problemy, np. ze zwolnieniem z VAT czy odliczaniem kosztów – mówi Paweł Lewandowski, ekonomista i doradca biznesowy.

Czytaj też: Sprzedaż przez internet: jak uniknąć kłopotów z fiskusem

Ze stanowiska skarbówki wynika, że należy stosować takie same zasady niezależnie od tego, czy działalność prowadzona jest online, czy tradycyjnie. Wiele osób ma problem z rozliczeniem działalności szkoleniowej czy korepetycji. W interpretacjach skarbówka odsyła do definicji działalności gospodarczej z art. 5b ustawy o PIT. Biznesem jest udzielanie lekcji w sposób zorganizowany i ciągły. Ale pracownik banku, który po godzinach uczy matematyki, ma przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Jest to działalność oświatowa, która nie ma charakteru ani zorganizowanego, ani ciągłego. Koszty uzyskania przychodu wynoszą 20 proc. Oblicza się je od przychodu pomniejszonego o składki ZUS.

Fiskus zaznaczył przy tym, że przepisy pozwalają odliczyć faktycznie poniesione koszty, np. na dojazdy, internet czy telefon, jeśli podatnik udowodni, że są wyższe niż wynikające z normy procentowej (interpretacja nr 0114-KDWP.4011. 110.2020.2.ŁZ).

Przedsiębiorcy prowadzący działalność online muszą również uważać na prawidłowe rozliczenie VAT. Fiskus zwraca uwagę, że jeśli korepetytor prowadzi działalność gospodarczą, to nie zawsze będzie zwolniony z VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli. Jeśli więc przedsiębiorca uczy matematyki, ale nie ma wykształcenia matematycznego (jest magistrem elektrotechniki), to nie spełnia warunków zwolnienia z VAT (interpretacja nr 0113-KDIPT1-1.4012.723.2020.3.AKA). Skorzysta jednak ze zwolnienia, jeśli udziela korepetycji z elektrotechniki.

W internecie działa też wielu dietetyków. Fiskus potwierdza, że konsultacje dietetyczne online są zwolnione z VAT, jeśli dietetyk ma określone kwalifikacje (interpretacja nr 0112-KDIL1-3.4012. 429.2020.1.JK). Jeśli jednak świadczenie nie będzie służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, to nie zostanie objęte zwolnieniem podatkowym.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"