W najbliższych dniach minister finansów wyda rozporządzenie, które będzie prawną podstawą stworzenia tzw. e-urzędu skarbowego. Chodzi o rozszerzenie funkcji działającego już dziś internetowego portalu podatki.gov.pl.

Nowe przepisy, które mają obowiązywać od poniedziałku 15 lutego, przewidują uruchomienie nowych elektronicznych usług Krajowej Administracji Skarbowej dla podatników. Ma się wśród nich znaleźć m.in. aplikacja e-mikrofirma przeznaczona dla jednoosobowych przedsiębiorców. To bezpłatna aplikacja do generowania i wysyłania plików JPK, które obecnie są elementem deklaracji VAT.

Czytaj też: e-Urząd Skarbowy: złóż pisma i zeznania bez wychodzenia z domu

Z pomocą portalu podatkowego będzie też można składać tzw. czynny żal, czyli zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (np. spóźnienia w złożeniu zeznania podatkowego). Taka możliwość pojawiła się już zresztą od 1 kwietnia 2020 r. dzięki nowelizacji przepisu art. 14 § 4 kodeksu karnego skarbowego. Przepis k.k.s. nie ogranicza jednak możliwości składania czynnego żalu tylko do portalu podatkowego. Dopuszcza nawet zwykłą pocztę elektroniczną.

Nowa funkcja portalu podatkowego to także możliwości poinformowania o wpłacie VAT na rachunek podatnika inny niż figurujący na „białej liście" podatników. Będzie można też poprzez ten portal złożyć pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań.

Według projektowanego rozporządzenia podatnicy będą mieli dostęp do dokumentacji znajdującej się w Krajowej Ewidencji Podatników, a także do wykazu mandatów karnych egzekwowanych przez naczelników urzędów skarbowych. Podobnie jak na koncie bankowym będzie też można dokonywać płatności online z tytułu m.in. podatków i uzyskać historię płatności. Z ostatnich zapowiedzi MF wynika, że będzie to możliwe dla osób fizycznych m.in. w PIT, CIT, VAT i PCC.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne