We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny postanowił wystąpić o podjęcie uchwały w kolejnej sprawie dotyczącej podatku od nieruchomości. Chodzi o sposób opodatkowania powszechnie wykorzystywanych w działalności gospodarczej obiektów przeznaczonych do przechowywania czy magazynowania materiałów sypkich, jak silosy, bunkry czy zbiorniki.

Od pewnego czasu sposób ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości wywołuje liczne spory między samorządowym fiskusem a podatnikami. Tak było w spornym przypadku. Urzędnicy uznali, że obiekty takie jak silosy i połączone z nimi funkcjonalnie tunele, galerie oraz inne elementy to budowle. Podatnicy zaś, tak jak spółka w tej sprawie, są przekonani, że to budynki. W praktyce różnica jest taka, że budynki są opodatkowane od powierzchni stawką kwotową, a budowle od wartości stawką procentową wynoszącą 2 proc.

Czytaj też: Silosy a podatek od nieruchomości - przełomowy wyrok NSA

W spornej sprawie spółka zarzucała m.in., że lokalny fiskus, kwalifikując silosy i tunele jako budowle, w zasadzie ogranicza się wyłącznie do kryterium funkcjonalnego w procesie produkcyjnym. A tymczasem taką samą funkcję pełni także należący do niej obiekt hali składu klinkieru, będący budynkiem, co potwierdzono w decyzji. Silosy, podobnie jak hala składu klinkieru, posiadają fundamenty i dach oraz są trwale wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Do wnętrza silosów okresowo wchodzą pracownicy, wjeżdżają maszyny.

Zdaniem spółki kryterium funkcjonalności nie może decydować o zaliczeniu obiektu budowlanego do budowli bądź do budynku jako przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Ta argumentacja nie przekonała jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Ostatecznie doszedł on do przekonania, że poszczególne silosy stanowią budowle i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Inaczej na problem spojrzał jednak NSA, którego zdaniem sprawa nie jest tak jasna i jednoznaczna, a do jej rozstrzygnięcia konieczne jest podjęcie uchwały. Poszerzony, siedmioosobowy skład NSA będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy obiekt budowlany będący budowlą w świetle prawa budowlanego może być dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości uznany za budynek w rozumieniu ustawy podatkowej. Jak zauważył w ustnych motywach uzasadnienia sędzia NSA Jan Rudowski, w sprawie są poważne wątpliwości prawne, które zdążyły już wywołać rozbieżności w orzecznictwie, nie tylko na poziomie WSA.

W NSA czeka ok. 200 podobnych sporów o opodatkowanie silosów. Dlatego uchwała to najlepsze wyjście, by globalnie rozwiązać problem opodatkowania silosów i podobnych obiektów.

Sygnatura akt: III FSK 1611/21

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo