Tarcza antykryzysowa wprowadziła preferencyjne zasady rozliczania darowizn na walkę z Covid-19. Ale aż takich korzyści firmy się nie spodziewały. Nie dość, że darowiznę można odliczyć w podwójnej wysokości od dochodu, to jeszcze wolno ją rozliczyć w podatkowych kosztach.

– Przedsiębiorcy mają więc potrójną ulgę – mówi Wojciech Jasiński, konsultant podatkowy w ATA Finance.

Fiskus właśnie potwierdził to w interpretacji. Wystąpiła o nią spółka z o.o. handlująca artykułami dziecięcymi. Na początku epidemii kupiła w Chinach maseczki. Następnie przekazała je szpitalowi. Zgodnie z tarczą antykryzysową może odliczyć 200 proc. darowizny od dochodu.

Czytaj także:

Koronawirus: Podatkowa ulga od darowizny na służbę zdrowia

Wyjątek od zasady

Ale spółka chce też zaliczyć wydatki na zakup maseczek do kosztów. Normalnie nie można tego zrobić. Wyłączenie jest w art. art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT (oraz art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT). Spółka twierdzi jednak, że tarcza antykryzysowa wprowadziła przepis szczególny, art. 38r ustawy o CIT (art. 52z ustawy o PIT), pozwalający na rozliczenie kosztów. I powołuje się na racjonalność ustawodawcy.

Co na to fiskus?

Spółka uprawniona jest równocześnie zaliczyć wydatki na nabycie maseczek do kosztów i odliczyć od dochodu kwotę odpowiadającą 200 proc. wartości darowizny – czytamy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB1-2.4010.541.2020.1.MZA).

Ile wyniesie korzyść podatkowa?

– Załóżmy, że przedsiębiorca płacący 19-proc. liniowy PIT przekazał w grudniu 2020 r. koce dla pensjonariuszy domu opieki społecznej. Kupił je za 1 tys. zł. Wydatek zaliczył do kosztów, dzięki temu zmniejszył swój podatek o 190 zł. A 200 proc. wartości darowizny, czyli 2 tys. zł, odliczy od dochodu w zeznaniu rocznym. Obniży to jego PIT o 380 zł. Łączna korzyść podatkowa wyniesie więc 570 zł. Może być jeszcze większa, jeśli wartość rynkowa przyjęta na potrzeby umowy darowizny jest wyższa niż cena zakupu – tłumaczy Wojciech Jasiński.

Przypomnijmy, że na ogólnych zasadach darowizny można odliczać do wysokości 6 proc. dochodu (PIT) lub 10 proc. dochodu (CIT). Ulga jest przede wszystkim na wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Tarcza antykryzysowa znacznie ją jednak poszerzyła.

Nie tylko dla szpitala

Od dochodu odliczymy nie tylko pomoc dla wspomnianych organizacji, ale także innych podmiotów, które zajmują się walką z Covid-19.

Przede wszystkim można odpisać przekazane od początku 2020 r. darowizny na rzecz służby zdrowia. A konkretnie dla podmiotów znajdujących się w wykazie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przede wszystkim szpitali, stacji pogotowia ratunkowego czy instytutów medycznych. Również firm prowadzących przychodnie, laboratoria medyczne czy zajmujących się transportem sanitarnym.

Odliczyć można także darowizny dla Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczone na cele wykonywania zadań ustawowych. I dla Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych na potrzeby jej działalności statutowej.

Ulgą są też objęte darowizny dla domów pomocy społecznej, noclegowni czy schronisk dla osób bezdomnych.

Odliczymy darowizny pieniężne, ale także rzeczowe, np. płyny dezynfekujące, testy czy auto do transportu chorych.

Ulga z tarczy antykryzysowej jest także na przekazywane szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym tablety i laptopy, nie starsze niż trzyletnie. Należy to zrobić za pośrednictwem organu prowadzącego taką placówkę.

Data przekazania

Tarcza antykryzysowa zwiększyła także wysokość ulgi. Kwoty odliczenia uzależnione są od daty przekazania darowizny. Jeśli daliśmy ją od 1 stycznia do końca kwietnia 2020 r., możemy odliczyć 200 proc. jej wartości. W maju 150 proc. Darowizny przekazane od 1 czerwca do 30 września 2020 r. odliczymy w 100 proc. Dokonane od 1 października do końca 2020 r. znowu w 200 proc. Od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. w 150 proc. Natomiast darowizny od 1 kwietnia do końca epidemii możemy odliczyć w 100 proc.

Mikołaj Duda doradca podatkowy w Madejczyk Kancelaria Prawna

Ulga podatkowa jest niewątpliwie dodatkową zachętą do wspierania walki z koronawirusem i dobrze, że fiskus interpretuje tarczę antykryzysową korzystnie dla przedsiębiorców. Trzeba bowiem przyznać, że przepisy o rozliczaniu darowizn są mało czytelne. Art. 38r ustawy o CIT (art. 52z ustawy o PIT) zaczyna się stwierdzeniem: „Kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn", natomiast kończy warunkiem: „o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne". Jedyna logiczna wykładnia tego przepisu jest taka: wydatki na darowiznę, np. zakup komputera dla szkoły, mogą być podatkowym kosztem, ale tylko raz. Jeśli więc komputer był już rozliczony w kosztach, przedsiębiorca nie może tego zrobić drugi raz przy przekazywaniu darowizny.