To już schyłek karty podatkowej

Od 1 stycznia nie jest już możliwy wybór opodatkowania kartą podatkową. Mogą ją stosować wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy kontynuują rozliczanie się z fiskusem w tej formie.

Aktualizacja: 24.01.2022 10:06 Publikacja: 23.01.2022 02:00

To już schyłek karty podatkowej

Foto: Adobe Stock

Opodatkowanie kartą podatkową przez wiele lat stanowiło jedną z dopuszczalnych i powszechnie stosowanych form opodatkowania dochodów z prowadzenia przez osoby fizyczne pozarolniczej działalności gospodarczej. Model ten został zarezerwowany dla przedsiębiorców prowadzących swoją aktywność gospodarczą w tych zawodach, dla których ustawodawca dopuszczał to szczególne, uproszczone rozwiązanie.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa ryczałtowa) przewiduje bowiem katalog profesji, dla których możliwe jest stosowanie tego typu instrumentu podatkowego zarezerwowanego głównie dla przedsiębiorców działających w branżach rzemieślniczych lub usługowych, których przedsiębiorstwa prowadzone są w niewielkim, wskazanym rozmiarze zatrudnienia. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 ustawy ryczałtowej kartę podatkową mogą opłacać wyłącznie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w przedmiotach wskazanych tym przepisem.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo pracy
Urlop na żądanie nie przechodzi na nowy rok
Nieruchomości
Zakaz pieców gazowych, obowiązkowa fotowoltaika. W Brukseli podano daty
Zdrowie
Ostrzeżenie przed popularnymi lekami na katar. "Nie stosować"
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii