Polski Ład spowodował, że niektórzy przedsiębiorcy, np. lekarze współpracujący ze szpitalami bądź przychodniami, stracili prawo do karty podatkowej. Co mają zrobić?

Mogą wybrać ryczałt albo liniowy PIT. Inaczej wpadną na skalę podatkową, co dla lepiej zarabiających może być nieopłacalne.

Żeby przejść na ryczałt albo liniowy PIT trzeba złożyć zawiadomienie do urzędu skarbowego. Ale do kiedy? 20 stycznia czy 21 lutego? Pojawiają się w tej sprawie różne opinie. W „Rzeczpospolitej" z 9 stycznia br. pisaliśmy, że termin 20 stycznia dotyczy tych, którzy mogą być nadal na karcie, ale chcą z niej zrezygnować. Tak więc przedsiębiorcy, którzy stracili do niej prawo, np. lekarze współpracujący ze szpitalami, mają czas na decyzję do 21 lutego (bo 20 przypada w tym roku w niedzielę). Oczywiście ten termin obowiązuje wtedy, gdy pierwszy przychód uzyskają w styczniu.

Czytaj więcej

Polski Ład: Co lepsze – skala czy podatek liniowy

Okazuje się, że taki pogląd ma też Ministerstwo Finansów. W najnowszym komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej informuje, że przedsiębiorców, którzy stracili prawo do karty podatkowej obowiązuje skala podatkowa. Chyba że złożą pisemne oświadczenie o wyborze podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Na taką decyzję mają czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w danym roku. Albo do końca roku, jeżeli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu.

Wobec tego przedsiębiorcy, którzy uzyskali przychody z działalności gospodarczej w styczniu, powinni złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu bądź liniowego PIT do 21 lutego (Ministerstwo Finansów pisze o 20 lutego, ale jak wspomnieliśmy przypada w niedzielę, termin więc się przesuwa).

Jeśli tego nie zrobią ich dochody będą rozliczane według skali podatkowej.

Zawiadomienie o zmianie formy opodatkowania składamy w urzędzie skarbowym albo za pośrednictwem CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Przy wyborze formy rozliczenia trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wysokość podatku, ale także składki zdrowotnej. Jest ona zróżnicowana w zależności od sposobu opodatkowania. Dla lepiej zarabiających atrakcyjny pod tym względem może być ryczałt. Tracimy jednak na nim prawo do odliczania kosztów biznesu.

Czytaj więcej

Polski Ład PiS: przedsiębiorców czeka trudny wybór