Wprowadzone przez Polski Ład podatkowo-składkowe nowości spowodowały, że wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zmianą formy rozliczenia z fiskusem. Kuszący jest ryczałt, choćby z tego powodu, że lepiej zarabiający zapłacą na nim mniejszą składkę zdrowotną niż na skali podatkowej czy liniowym PIT. Niektórych, np. informatyków, przyciągają do niego też niskie stawki podatku.

O możliwość rozliczenia ryczałtem zapytał jeden z naszych czytelników, który jest właśnie informatykiem. Do tej pory od dochodów z działalności gospodarczej płacił podatek liniowy. Teraz chce zmodyfikować rozliczenia.

Czytelnik wymyślił, że część usług przeniesie na ryczałt, gdzie zapłaci niski podatek od przychodu. Część biznesu zostawi natomiast na liniowym PIT, który daje możliwość rozliczania firmowych kosztów (a ma spore, np. leasinguje samochód). Czy wolno tak zrobić? – pyta czytelnik.

Czytaj więcej

"Łatka na Polski Ład nic nie załatwi. Trzeba zawiesić cały program"

Nie wolno. Właściciel jednoosobowej firmy nie może opodatkować swojego biznesu na różne sposoby. Nie wolno części rozliczać ryczałtem, a reszty podatkiem liniowym albo według skali. Musi się zdecydować na jedną formę opodatkowania.

Czytelnik powinien więc skalkulować, co mu się bardziej opłaca: przerzucić całą działalność na ryczałt, czy raczej zostawić biznes na podatku liniowym (lub też przejść na skalę).

Na zmianę ma czas do 20. dnia miesiąca następującego po uzyskaniu pierwszego przychodu. Jeśli więc czytelnik wystawi pierwszą fakturę w styczniu, zawiadomienie o wyborze innej formy rozliczenia powinien przesłać fiskusowi do 21 lutego (bo 20 przypada w niedzielę).

Tym, którzy chcą koniecznie łączyć ryczałt z liniowym PIT, pozostaje wejście z częścią biznesu w którąś ze spółek osobowych, np. cywilną bądź jawną. Przykładowo można mieć działalność jednoosobową na ryczałcie i oprócz tego rozliczać się liniowym PIT od dochodu z usług świadczonych w spółce cywilnej. Albo odwrotnie – samodzielny biznes mieć na liniówce, a działalność w spółce rozliczać ryczałtem.

Przedsiębiorca nie może natomiast podzielić firmy opodatkowania na części i od jednej płacić podatek według skali, a od drugiej liniowy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Takie zasady opodatkowania potwierdza Ministerstwo Rozwoju w broszurze „Jak rozliczać podatki z kilku rodzajów działalności prowadzonych jednocześnie".

O plusach i minusach skali podatkowej oraz liniowego PIT pisaliśmy szczegółowo w „Rzeczpospolitej" z 17 stycznia. Z kolei zasady rozliczania ryczałtem omawialiśmy 18 stycznia.

Czytaj więcej

Prosty podatek nie będzie opłacalny dla każdego