Od 1 stycznia obowiązują nowe reguły rozliczania podatku u źródła. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" potwierdziło, że stosujemy je także do wypłat należności dotyczących transakcji z zeszłego roku.
Przypomnijmy, że podatek u źródła (WHT) to danina pobierana przez płatnika (polskiego przedsiębiorcę) z wynagrodzenia wypłacanego za granicę. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (albo unijne dyrektywy) pozwalają jednak często zastosować niższą stawkę lub w ogóle podatku nie pobierać.
Czytaj więcej:
– Od 1 stycznia 2019 r. miały obowiązywać nowe przepisy o podatku u źródła (WHT), z których wynikało, że jeśli wszystkie płatności na rzecz jednego kontrahenta przekroczą 2 mln zł rocznie, to płatnik musi potrącić podatek od nadwyżki. Potem dopiero można wystąpić do fiskusa o zwrot tej daniny. Na mocy rozporządzeń data rozpoczęcia obowiązywania tych przepisów była kilka razy przesuwana. W Polskim Ładzie zostały złagodzone i obowiązują ostatecznie od 1 stycznia 2022 r. – tłumaczy Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chojnacka & Łagowski.
Co zmienił Polski Ład? Ograniczył procedurę poboru podatku u źródła wyłącznie do podmiotów powiązanych. Zawęził też nowe obowiązki do płatności biernych, tj. dywidend, odsetek i opłat licencyjnych. Z katalogu zostały wyłączone wynagrodzenia za usługi niematerialne.