Niektórzy zwycięzcy konkursów sami rozliczą się z fiskusem

Na spółce nie ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu wydania nagród w konkursach, akcjach i loteriach promocyjnych na rzecz podmiotów będących podatnikami CIT.

Aktualizacja: 16.01.2022 17:20 Publikacja: 16.01.2022 02:00

Niektórzy zwycięzcy konkursów sami rozliczą się z fiskusem

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lipca 2021 r. (0111-KDIB1-1.4010.190.2021.3.SG).

Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu i przeprowadzaniu na zlecenie swoich klientów akcji marketingowych, przede wszystkim w postaci loterii promocyjnych, konkursów i akcji promocyjnych. Akcje te są prowadzone w celu zachęcenia do nabywania towarów lub usług, ich promowania bądź zwiększenia atrakcyjności oferty klientów. Uczestnikami mogą być osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Spółka ponosi pełną odpowiedzialność za przygotowanie treści regulaminu, przebieg, realizację i obsługę akcji promocyjnej. Ponadto, do jej obowiązków należy zakup i wydanie nagród zwycięzcom, a także wypłata środków pieniężnych. Zdaniem spółki, nie ciążą na niej obowiązki płatnika podatku dochodowego z tytułu wydania nagród w akcjach promocyjnych, konkursach czy też loterii, gdy zwycięzcą jest podatnik CIT, ponieważ obowiązek rozliczenia podatku dochodowego spoczywa na beneficjentach nagród.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów