Polski Ład wprowadza nowe ulgi dla przedsiębiorców. Między innymi zwolnienie z podatku dla osób w wieku emerytalnym (kobiety po sześćdziesiątce, mężczyźni po ukończeniu 65 lat). Jeśli nadal prowadzą biznes i nie pobierają świadczeń emerytalnych, nie zapłacą PIT od przychodu do 85 528 zł rocznie.

Tym zwolnieniem jest zainteresowany jeden z naszych czytelników. Pyta, czy przysługuje mu także wtedy, gdy opodatkuje firmę ryczałtem. Przysługuje. Wprawdzie przepisy o ryczałcie nie są w tej sprawie dopasowane do ustawy o PIT, ale skarbówka zajmuje korzystne dla podatników stanowisko i pozwala na ulgę także ryczałtowcom (szerzej pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 7 stycznia).

Czytaj więcej

Prywatne firmy mogą zapłacić kary za "Polski Ład" PiS

Czy osoba, która chce skorzystać ze zwolnienia, nie może pobierać świadczeń emerytalnych przez cały rok? Co w sytuacji, gdy przez kilka miesięcy je pobierała? To kolejne pytania czytelnika.

– Pobieranie emerytury przez kilka miesięcy nie skutkuje utratą prawa do ulgi w innym okresie. Czytelnik może skorzystać ze zwolnienia przychodów osiągniętych w dowolnym czasie, w którym spełnia warunki ulgi. Może to być część roku, nieważne czy początek, środek czy koniec. Czytelnikowi wolno też w każdej chwili zrezygnować z ulgi, np. w połowie roku i do jego końca pobierać emeryturę – tłumaczy Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego.

– Z ulgi może skorzystać także osoba, która nabędzie prawo do emerytury w trakcie roku. Musi zrezygnować z jej pobierania, a także zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego – wyjaśnia Janusz Menkina. Dodaje, że przekroczenie w ciągu roku limitu przychodu, czyli 85 528 zł, nie skutkuje utratą prawa do zwolnienia tej kwoty z podatku.

Czy oprócz ulgi mam prawo, jeśli wybiorę opodatkowanie na podstawie skali, do kwoty wolnej od PIT? – pyta czytelnik.

Tak, może dodatkowo skorzystać z kwoty wolnej od PIT. Wynosi 30 tys. zł dochodu rocznie. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w poradniku dla seniorów, w którym czytamy: „Jeśli przekroczysz limit ulgi, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali zastosujesz kwotę wolną od PIT w wysokości 30 tys. zł".

Ministerstwo Finansów wyjaśnia też, że zwolnienie można stosować już przy rozliczaniu zaliczek na firmowy podatek. Tłumaczy, że przy ich liczeniu należy wyłączyć z przychodów te zwolnione z podatku.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

A co z kosztami? Zdaniem Janusza Menkiny korzystanie z ulgi nie oznacza wyłączenia z podatkowych kosztów wydatków poniesionych w okresie uzyskiwania przychodów objętych zwolnieniem.

I jeszcze jedna sprawa, która nurtuje czytelnika: rozliczenie razem z żoną.

– Korzystanie z nowego zwolnienia nie ogranicza prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem. W takiej sytuacji przychody zwolnione z podatku nie mają wpływu na podstawę opodatkowania – podkreśla Janusz Menkina.