Sądy akceptują wpłatę zaliczek przez „wyręczyciela”

Biorąc pod uwagę stanowisko skarbówki wydaje się, że wpłata zaliczek na podatek przez inny podmiot w imieniu płatnika może okazać się ryzykowna. Spór można wygrać dopiero przed sądem administracyjnym.

Publikacja: 08.01.2022 19:30

Sądy akceptują wpłatę zaliczek przez „wyręczyciela”

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 8 ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia, pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Z art. 31 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że „zakłady pracy" mają obowiązek jako płatnicy pobierać w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, którym wypłacają wynagrodzenia m.in. ze stosunku pracy. Jednocześnie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wskazuje, że podmioty prowadzące działalność gospodarczą są płatnikami podatku z tytułu należności z działalności wykonywanej osobiście osobom fizycznym, które mieszkają na stałe w Polsce. Według omawianych przepisów płatnikiem jest zatem polski podmiot, który zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie i wypłaca tym osobom wynagrodzenie za pracę.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a