Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej

W przypadku wydatków ponoszonych przez podatnika na budowę mieszkania przez dewelopera istotna jest data wpłaty środków na jego konto, a nie nabycia własności wybudowanego lokalu.

Aktualizacja: 03.01.2022 09:17 Publikacja: 02.01.2022 02:00

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 października 2021 r. (0111-KDIB2-2.4011.353.2017.10.PB).

We wniosku o indywidualną interpretację podatniczka wskazała, że otrzymała w spadku lokal mieszkalny, który był położony w znacznej odległości od jej miejsca zamieszkania. Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia otrzymała 1/6 części spadku po zmarłym. Następnie, w skutek umownego działu spadku oraz umowy znoszącej współwłasność lokalu mieszkalnego, na podstawie aktu notarialnego z 3 marca 2015 roku, stała się jego jedynym właścicielem (spadkodawca zmarł 11 stycznia 2014 roku). Początkowo wnioskodawczyni zdecydowała się na wynajmowanie otrzymanego mieszkania, lecz po pewnym czasie stało się to trudne, ze względu na czas dojazdu między miejscem zamieszkania wnioskodawczyni a położeniem mieszkania oraz konieczność częstego doglądania lokalu.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?