Czy można rozliczyć starą stratę po likwidacji podatkowej grupy

Przyjęcie, że w czasie trwania PGK upływają kolejne lata podatkowe tworzących ją spółek doprowadziłoby do ograniczenia prawa do rozliczenia straty. Co więcej, w przypadku istnienia grupy przez odpowiednio długi czas, spółka byłaby tego prawa wręcz pozbawiona.

Publikacja: 19.12.2021 09:20

Czy można rozliczyć starą stratę po likwidacji podatkowej grupy

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 16 września 2021 r. (I SA/Rz 548/21).

W latach 2012-2016 spółka poniosła straty podatkowe, które pozostały nieodliczone od jej dochodu. Spółka weszła w skład PGK istniejącej w latach 2017-2020 i wybrała rok podatkowy odpowiadający rokowi kalendarzowemu.  1 stycznia 2021 r. spółka, po rozwiązaniu PGK, stała się ponownie podatnikiem CIT. W związku z tym zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym strat podatkowych powstałych przed powstaniem PGK. Zdaniem spółki, ma ona prawo obniżyć dochód za rok 2021 i lata kolejne o straty poniesione w latach 2012–2016, w każdym przypadku w okresie pięciu lat, przy czym do okresu tego nie wlicza się okresu, w którym należała do PGK. Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe i stwierdził, że straty spółek poniesione w okresie przed powstaniem PGK nie mogą być pokrywane z dochodu grupy, a art. 7 ust. 5 ustawy o CIT nie przewidział żadnych wyjątków, które pozwoliłyby uznać, że w czasie trwania PGK pięcioletni termin nie biegnie dla spółki tworzącej PGK.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą