Szczegóły używania oznaczeń GTU 12

W obecnych czasach mamy styczność z dużą różnorodnością w zakresie dostarczanych usług i towarów oraz dynamicznej tendencji wzrostowej powstających podmiotów, a co za tym idzie – zwielokrotnieniu często skomplikowanych operacji.

Publikacja: 07.12.2021 15:09

Szczegóły używania oznaczeń GTU 12

Foto: Adobe Stock

W odpowiedzi na nie wprowadzono pewnego rodzaju narzędzie, które umożliwia organom podatkowym uszczelnić system oraz zwiększyć prawdopodobieństwo rzetelności przeprowadzanych operacji między podmiotami.

Celem jest minimalizowanie niedozwolonych nadużyć podatkowych i błędów przy rozliczaniu transakcji sprzedaży. Od 1 października 2020 r. funkcjonują zasady, które zobowiązują do dostarczania informacji o rodzaju świadczonych usług za pomocą specjalnych oznaczeń „GTU" w składanej comiesięcznie informacji JPK_VAT. Reguły te niestety wynikają w niewielkim stopniu z przepisów zawartych w ustawie o VAT. Pomocne w tym przypadku jest rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zwartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Kluczową rolę we wprowadzeniu oznaczeń GTU mają również opublikowane struktury nowego pliku

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona