Coraz więcej przedsiębiorców wybiera rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu ta forma opodatkowania zyska jeszcze na popularności. Co ważne, skorzysta na niej część osób, które dodatkowo uzyskują dochody za granicą. Nie trzeba ich wykazywać w Polsce. Dotyczy to jednak zarobków uzyskanych w krajach, w rozliczeniu z którymi obowiązuje tzw. korzystna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania – zawierająca metodę wyłączenia z progresją.

Taką odpowiedź uzyskał przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą. Wykonuje usługi dotyczące turbin wiatrowych, opodatkowane 8,5-proc. ryczałtem. W 2020 r. został zatrudniony na umowę o pracę przez firmę z siedzibą w Danii i przez 83 dni wykonywał usługi na terenie Norwegii. Poza tym 48 dni pracował dla firmy niemieckiej na terenie Niemiec.

Czytaj więcej

"Polski Ład" PiS: ryczałt zyska na atrakcyjności

Zapytał, czy zagraniczne zarobki musi rozliczać w Polsce. Jego zdaniem nie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Dotyczy to osób, które mają tu ośrodek interesów życiowych lub przebywają ponad 183 dni w roku.

Natomiast miejsce opodatkowania dochodów z pracy, zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania uzależnione jest od miejsca wykonywania pracy.

Dyrektor KIS orzekł, że miejsce zamieszkania dla celów podatkowych wnioskodawcy znajduje się w Polsce, co oznacza, że co do zasady musi rozliczać tu całość dochodów, i krajowych, i zagranicznych. Przepisy te stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W umowie z Niemcami obowiązuje metoda wyłączenia z progresją. Oznacza to, że zagraniczny dochód jest rozliczany tylko za granicą. W Polsce jest zwolniony z podatku, jednak ma wpływ na opodatkowanie wpływów uzyskanych w Polsce, poprzez ustalenie stopy opodatkowania. Co ważne, obowiązek rozliczenia występuje tylko wtedy, gdy podatnik ma dochód opodatkowany według skali.

Jeżeli wnioskodawca rozlicza się w Polsce ryczałtem i składa PIT-28 za 2020 r., to nie wykazuje w nim dochodów z  pracy w Norwegii i Niemczech. Nie ma składa również zeznania PIT-36.

Natomiast w umowie z Norwegią obowiązuje od 2021 r. metoda proporcjonalnego odliczenia. Dochód uzyskany za granicą sumuje się z dochodem uzyskanym w Polsce i wykazuje w PIT-28.

Nr interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.676.2021.3.AP

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj