Popyt na nowe umowy

Wielki pakiet zmian podatkowych może oznaczać dla doradców dodatkowe zlecenia. Jednak nie wszyscy spodziewają się eldorada.

Aktualizacja: 09.11.2021 10:09 Publikacja: 09.11.2021 05:59

Popyt na nowe umowy

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Czekający na podpis Prezydenta pakiet ustaw zwany Polskim Ładem oznacza wiele zmian w podatkach dla przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Dość powiedzieć, że ustawa o PIT jest zmieniana w 80 miejscach, a ustawa o CIT w 77. Czy tak duże zmiany prawa mogą oznaczać wzrost popytu na usługi doradztwa podatkowego?

Ryczałtowe dylematy

Doradcy przyznają, że większość klientów domaga się od nich jak najszerszej informacji o skutkach nowych przepisów. Bywają jednak przypadki, w których nowe przepisy mogą stworzyć doradcom zaskakujące dylematy.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków

O takiej paradoksalnej sytuacji wspomina Zbigniew Maciej Szymik, szef grupy firm doradczych GLC z Górnego Śląska. – Polski Ład rozszerza możliwości opodatkowania mniejszych firm w formie ryczałtu. Jeśli doradzimy im przejście na ryczałt, to stracimy znaczną część zleceń na doradztwo co do kosztów. Jeśli o tym nie pwoiemy, to mogą mieć pretensje, że nie doradziliśmy korzystnej opcji – relacjonuje Szymik.

Dużym polem do popisu dla doradców będą zmiany w PIT. Mogą one spowodować większe obciążenia fiskalne np. dla kadry menedżerskiej w firmach. Zauważa to firma PwC na swoim profilu na portalu społecznościowym LinkedIn i sugeruje, że „jednym z pomysłów na presję płacową może być podniesienie poziomu wynagrodzeń, ale równie często pojawia się chęć zmiany formy zaangażowania i wynagradzania najlepiej zarabiających specjalistów". PwC przytacza też wyniki ankiety wśród ok. 400 swoich klientów: aż 42 proc. z nich przyznaje, że w przyszłym roku zrewiduje swój budżet wynagrodzeń.

Aleksandra Kalinowska, partner w kancelarii Andersen Tax & Legal, zauważa że zapotrzebowanie na doradztwo w PIT się zwiększyło. – Oczywiście pomagamy klientom w tych sprawach, ale nie przewiduję, że w najbliższym czasie ta sytuacja będzie oznaczała eldorado dla doradców – uważa Kalinowska. Zaznacza ona jednak, że przygotowania do nowych realiów nie są łatwe. - Koniec roku tradycyjnie oznacza dużo pracy związanej np. z zamknięciem roku finansowego czy przygotowaniem dokumentacji cen transferowych. Wdrażanie Polskiego Ładu nałożyło się na te zadania, ale nie można jednoznacznie powiedzieć, że oznacza to dla nas większe zarobki – przyznaje.

Nie wszyscy dadzą radę

Według przewodniczącego samorządu doradców, prof., Adama Mariańskiego, nowe przepisy są niechlujnie napisane, a to nie ułatwia niesienia pomocy przedsiębiorcom. - Nie narzekaliśmy na brak pracy, ale teraz zakres zmian i stopień skomplikowania nowego prawa sprawi, że popyt na usługi doradztwa podatkowego w Polsce zapewne jeszcze wzrośnie – uważa Mariański. Dodaje, że doradcy nigdy nie zabiegali o tworzenie skomplikowanego prawa, aby mieć więcej pracy. - Wręcz przeciwnie, uczestniczyliśmy aktywnie w procesie legislacyjnym, aby poprawić rządowe projekty - przypomina.

Doradcy przyznają jednak, że nawet jeśli rzeczywiście tak się stanie, to zwłaszcza mniejsze kancelarie nie będą mogły podołać takim wyzwaniom. – Jeśli duza firma zleci przeformułowanie kilkuset takich umów małej kancelarii, to może ona po prostu temu nie podołać organizacyjnie – przewiduje Zbigniew Maciej Szymik.

Czekający na podpis Prezydenta pakiet ustaw zwany Polskim Ładem oznacza wiele zmian w podatkach dla przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Dość powiedzieć, że ustawa o PIT jest zmieniana w 80 miejscach, a ustawa o CIT w 77. Czy tak duże zmiany prawa mogą oznaczać wzrost popytu na usługi doradztwa podatkowego?

Ryczałtowe dylematy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara