Polski Ład oznacza koniec rozliczenia w formie karty podatkowej. Od 2022 r. nie będzie już można złożyć wniosku o jej zastosowanie. Pozostaną tylko ci, którzy rozliczają się w ten sposób w 2021 r. Od przyszłego roku zapłacą też składkę zdrowotną na nowych zasadach – 270 zł, bez możliwości odliczenia od podatku.

Przypomnijmy, że karta jest uproszczonym sposobem rozliczenia, dostępnym dla wybranych zawodów, np. fryzjerów czy kosmetyczek. Podatek płaci się niezależnie od przychodów. Jego wysokość wynika z decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

Także wielu lekarzy występuje ostatnio o interpretacje, czy mogą płacić kartę w 2022 r. Fiskus się zgadza, ale pozytywne interpretacje stracą wtedy aktualność. Od przyszłego roku z karty nie będą mogli skorzystać lekarze zatrudnieni w przychodniach i szpitalach na tzw. kontraktach. Taki sposób opodatkowania będzie wykluczony w działalności na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb ich działalności gospodarczej.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków