Polski Ład wprowadza podatkowe zachęty dla szczodrych przedsiębiorców. Teraz firma, która sponsoruje np. działalność sportową, może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. W przyszłym roku dodatkowo odliczy ich połowę od dochodu. W sumie rozliczy więc do 150 proc. wydatków.

Z podatkowego bonusu skorzystają zarówno przedsiębiorcy płacący PIT według skali, jak i liniowy. A także firmy rozliczające się CIT (uzyskujące inne przychody niż z zysków kapitałowych). Odliczyć można np. zakupy sprzętu dla klubów, stypendia dla zawodników czy finansowanie lokalnych zawodów sportowych.

>Przykład:

Pan Kowalski prowadzi działalność i płaci liniowy PIT. W 2022 r. przeznaczył na sponsorowanie klubu sportowego 40 tys. zł. Taką kwotę zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Zmniejszy więc PIT o 7,6 tys. zł. Odliczy też 20 tys. zł od dochodu. Dodatkowo więc obniży podatek o 3,8 tys. zł.

Preferencja przewidziana jest też dla firm, które zainwestują w kulturę bądź szkolnictwo wyższe i naukę. Oprócz tego, że wydatki na sponsoring zaliczą do kosztów uzyskania przychodów, ich połowę odliczą od dochodu.

Jak mówił wiceminister finansów Jan Sarnowski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" (opublikowanym 21 października br.), ulgą objęte są np. zakupy dzieł sztuki dla muzeum, sfinansowanie koncertu czy ufundowanie stypendium dla studentów lub doktorantów.

Pamiętajmy jednak, że wydatki poniesione na sponsoring można rozliczyć wtedy, gdy jest to forma reklamy firmy. Sponsor musi więc być promowany przez sponsorowanego. Wzajemne obowiązki powinna szczegółowo określać umowa.

Nowa ulga nie przysługuje na darowizny. One będą odliczane na starych zasadach.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków
Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ