Zakład, który wypłaca odsetki, musi pobrać podatek u źródła

Odsetki wypłacane przez spółkę niemiecką prowadzącą zakład w Polsce na rzecz podmiotu niemieckiego powinny być opodatkowane podatkiem u źródła. Bez znaczenia dla określenia miejsca uzyskania dochodu z tytułu odsetek pozostaje to, czy płatność jest dokonywana przez oddział (zakład) czy centralę. Istotne jest natomiast, kto w ostatecznym rozrachunku pokrywa koszty odsetek.

Publikacja: 24.10.2021 02:00

Zakład, który wypłaca odsetki, musi pobrać podatek u źródła

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 13 sierpnia 2021 r. (I SA/Wr 599/20).

Spółka niemiecka prowadzi na terenie Polski działalność gospodarczą za pomocą oddziału zagranicznego przedsiębiorcy, wpisanego do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, spółka w przeszłości zawierała umowy długoterminowe oprocentowanych pożyczek z podmiotami zagranicznymi. Zawarte umowy pożyczek miały na celu sfinansowanie bieżącej działalności spółki, w tym jej oddziału w Polsce. Wydatki z tytułu spłaty odsetek są przypisywane do działalności zakładu spółki w Polsce, dlatego spółka uznawała, że wydatki z tytułu spłaty odsetek co do zasady stanowiły koszty uzyskania przychodu alokowane do działalności spółki na terytorium Polski. Spółka niemiecka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w jaki sposób należy traktować płatności z tytułu odsetek od pożyczek, przekazywane z rachunku bankowego spółki założonego w polskim banku (z którego środki wykorzystywane są na finansowanie działalności spółki w Polsce) na rachunek spółki w Niemczech lub bezpośrednio na rzecz pożyczkodawców. Zdaniem spółki, płatności należy traktować jak rozliczenia o charakterze wewnątrzzakładowym, co oznacza, że spółka nie jest zobowiązana do poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego tzw. podatku u źródła.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ABC Firmy
Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. wyjątku od zakazu handlu w niedziele
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Prawo karne
Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS