W uchwalonej już ustawie, zwanej Polskim Ładem, znalazła się propozycja zmiany ustawy o VAT, przewidująca możliwość tworzenia grup VAT od 2022 r. Będzie to miało skutki podobne do istniejących już w przepisach o podatkowych grupach kapitałowych dla celów CIT. Fiskus potraktuje taką grupę jak jednego podatnika. W ten sposób rozliczana będzie całość działalności grupy, a transakcje między jej członkami nie będą opodatkowane.
Bank odzyska daninę
Ta ostatnia cecha grupy VAT może być najbardziej atrakcyjna dla wielu firm już dziś działających w grupach. Szczególną korzyść może odnieść branża finansowa. Usługi banków czy firm ubezpieczeniowych są co do zasady zwolnione z VAT, co nie pozwala im odzyskać podatku naliczonego od zakupów towarów i usług na potrzeby własnej działalności. Często są to np. usługi informatyczne (opodatkowane VAT), świadczone przez wyspecjalizowane spółki z tej samej grupy kapitałowej.
Czytaj więcej
Powiązane firmy będą odprowadzać wspólny podatek i składać zbiorczy Jednolity Plik Kontrolny.
Tworzenie grup nie będzie ograniczone do branży finansowej. Mogą być atrakcyjne także dla innych przedsiębiorców działających w formie dużych grup spółek (np. deweloperów), w których każdego miesiąca jest wystawiane wiele faktur za wzajemne świadczenia. Utworzenie grupy nie zwolni takich przedsiębiorców z obowiązku ewidencji transakcji dla potrzeb tego podatku ani nie zapewni ich neutralności w podatkach dochodowych. Rozliczanie VAT w grupie będzie jednak prostsze, choćby ze względu na mniejszą liczbę transakcji do ujęcia w deklaracji podatkowej.
Grupę będą mogły utworzyć podmioty z siedzibą w Polsce, ale też oddziały firm zagranicznych, w zakresie, w jakim prowadzą działalność w Polsce. Trzeba będzie wykazać trzy rodzaje powiązań podmiotów tworzących grupę: kapitałowe, ekonomiczne i organizacyjne.