Polski Ład wprowadza rozwiązania korzystne dla innowacyjnych firm. Obowiązujące już obecnie ulgi na badania i rozwój (B+R) i IP Box zyskają atrakcyjniejszą formę. Będą też nowe odpisy.
Przedsiębiorcy korzystający z ulgi B+R będą mogli odliczyć 200 proc. kosztów wynagrodzeń, stanowiących zwykle główny składnik kosztowy ulgi, zamiast dotychczasowych 100 proc. Chodzi o należności wypłacone na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub o dzieło wraz ze składkami ZUS. Z kolei centra badawczo-rozwojowe odliczą 200 proc. wszystkich kosztów kwalifikowanych. Obecnie odliczają co do zasady 150 proc. Skorzystają też podatnicy, którzy mają zbyt niski dochód, by odjąć ulgę. O niewykorzystane odliczenie zmniejszą zaliczki na PIT, które są potrącane od dochodów innowacyjnych pracowników.
Czytaj więcej
Wdrożenie dostępnych oprogramowań, które są przystosowywane do potrzeb danego przedsiębiorcy, nie spełnia definicji działalności badawczo-rozwojowej.
Przedsiębiorcy będą też mogli połączyć ulgę B+R z IP Box, czyli preferencją pozwalającą płacić tylko 5 proc. podatku od dochodów z kwalifikowanego IP. Przyjęta przez Sejm ustawa wprowadza możliwość odliczania kosztów poniesionych na działalność B+R (kosztów kwalifikowanych) od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box). Odliczeniu mogą jednak podlegać jedynie te koszty, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia przez podatnika kwalifikowanego IP.
– Należy mieć nadzieję, że po wdrożeniu nowych przepisów więcej firm skorzysta z preferencji – mówi Paweł Lewandowski, ekonomista zajmujący się doradztwem biznesowym.