Ministerstwo Finansów opublikowało taką zapowiedź w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Założono, że rząd przyjmie projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym w IV. kwartale 2021 r.

„Proponowana zmiana spowoduje podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane - z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich - o 10 proc. w 2022 r. i co roku o 5 proc. w latach 2023-2027” - zapowiada MF.

Czytaj więcej

Akcyza nowe przepisy wchodzą w życie

Jeśli chodzi o papierosy, to w 2022 r. planowane jest podwyższenie minimalnej stawki akcyzy na do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów. (Obecnie jest to 100 proc.). Ministerstwo planuje też wprowadzenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia  w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia.

Następnie planowane jest podwyższenie stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc. w latach 2023-2027. Podwyższona ma też zostać stawka na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. od 1 stycznia 2022 r. i co roku o 10 proc. a w latach 2023-2027.

Ministerstwo uzasadnia, że w odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych.

Jak mówi dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy i partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, konsumenci odczują te zmiany w kieszeniach.

-Podwyższenie podatku zostanie przerzucane na konsumentów, co oznacza dla nich droższe używki już od 2022 r. Podwyżka akcyzy o 10 proc. i kolejne podwyżki o 5 proc. co roku oznaczają, że rząd poważnie ingeruje w wybory konsumentów, chcąc ograniczyć spożycie niektórych dóbr. Już w 2022 r. w przypadku 0,5 litrowej butelki wódki to może być ok. 2 zł więcej na butelce, 0,75l butelki wina 30 groszy więcej, a 0,5 litrowej butelki piwa 10-20 groszy więcej. - mówi mec. Matarewicz.

-W mojej ocenie to nie jest najlepszy czas na podnoszenie podatków. Dodam także, że stawki akcyzy na napoje alkoholowe w Polsce już dzisiaj nie należą do najniższych w Europie. Akcyza na wino we Francji czy na Malcie jest znacznie niższa niż u nas. -dodaje.