Prowizja za udzielenie pożyczki nie jest opłatą za usługę ciągłą

Przychód podatkowy z tytułu prowizji za udzielenie pożyczki jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Data jego powstania jest tożsama z momentem wykonania usługi jednorazowej polegającej na udzieleniu pożyczki pożyczkobiorcy.

Aktualizacja: 15.10.2021 09:32 Publikacja: 10.10.2021 09:47

Prowizja za udzielenie pożyczki nie jest opłatą za usługę ciągłą

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 sierpnia 2021 r. (II FSK 486/21).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka udziela długoterminowych pożyczek na okres od sześciu do 24 iesięcy. Na całkowity koszt pożyczki składa się opłata przygotowawcza, suma miesięcznych prowizji oraz odsetki. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc, za który naliczana jest prowizja. Wcześniejsza spłata pożyczki zobowiązuje pożyczkobiorcę do zapłaty prowizji wyłącznie za rozpoczęte okresy rozliczeniowe. Zdaniem pożyczkodawcy prowizja jest należna spółce w miesięcznych okresach rozliczeniowych, o których mowa w art. 12 ust. 3c ustawy o CIT. Tym samym, w ocenie podatnika, powinien on rozpoznawać przychód z tytułu prowizji częściami, ostatniego dnia każdego miesięcznego okresu rozliczeniowego, zgodnie z przyjętym w umowie pożyczki harmonogramem spłat pożyczki.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów