Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę dotyczącą uchylenia numeru identyfikacji podatkowej, tzw. NIP.
Sprawa dotyczyła spółki. Fiskus nadany jej NIP uchylił w listopadzie 2020 r. na podstawie art. 8c ust. 4 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Jako powód podał posługiwanie się przez firmę fałszywymi lub fikcyjnymi danymi adresowymi siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności. Spółka odwołała się, ale nic to nie dało.
Fiskus dalej przekonywał, że urzędnicy są uprawnieni do weryfikacji, czy dane adresowe siedziby ujawnione w Krajowym Rejestrze Skarbowym oraz podane w zgłoszeniu NIP-8 jako miejsce wykonywania działalności są zgodne z rzeczywistością, i mógł przeprowadzić własne ustalenia. Uchylenie NIP następuje w wyniku czynności weryfikacyjnych przeprowadzonych po nadaniu NIP, które mogą potwierdzić, że albo adres wskazany w ewidencji w ogóle nie istnieje, albo konkretny podmiot nie ma tam faktycznej siedziby ani miejsca prowadzenia działalności.
Czytaj więcej
Bez pełnych dowodów, m.in. oględzin, nie można uchylić NIP spółki, zarzucając, że podała fikcyjne dane adresowe.
Zdaniem urzędników w przypadku spółki umowa najmu zawarta została jedynie po to, żeby mogła się nim posłużyć w formalnościach do rejestrów państwowych (KRS, NIP). Spółka nie korzysta z lokalu jako siedziby i nie prowadzi w nim działalności, a miejsce to służy jej jedynie za punkt kontaktowy do odbioru korespondencji.