W uchwalonych w ostatni piątek zmianach w ustawach o podatkach dochodowych w ramach tzw. Polskiego Ładu są propozycje nowych przepisów ws. zagranicznej jednostki kontrolowanej (popularnie zwanej z angielskiego CFC – Controlled Foreign Corporation). Opodatkowanie takich spółek spoza Polski, zależnych od polskich podmiotów, istnieje w polskim systemie już od kilku lat. Tym razem jednak wprowadzono zupełną nowość, która ma obowiązywać od 2022 r.
Ujemna wartość nie wyklucza podatku
CFC (najczęściej spółki lub fundacje) miałyby płacić podatek obliczany nie od ich dochodów, ale od wartości jej majątku. Podstawą opodatkowania byłoby 8 proc. sumy wartości jej aktywów, z pominięciem zadłużenia.
Majątek CFC to według nowych przepisów suma bilansowa, obejmująca same aktywa. Tymczasem w księgowości i finansach firm standardem jest ocena wartości majątku uwzględniająca zarówno aktywa, jak i pasywa jednostki (czyli suma bilansowa netto). Może się bowiem okazać, że gdy wartość zadłużenia (czy ogólnie pasywów) dorównuje albo przekracza kwotę majątku trwałego, spółka może mieć wartość zerową lub nawet ujemną. Może to być istotne w spółkach finansowanych długiem, w tym takich, których udziały zostały kupione za pożyczone pieniądze.
Czytaj więcej
Polski Ład może utrudnić ekspansję zagraniczną polskich firm.
Podatek należny wyniesie dla osób prawnych 19 proc. z tej wartości. Osoby fizyczne zapłacą 19 proc. PIT plus ewentualnie 4 proc. daniny solidarnościowej.