W czasie epidemii koronawirusa wiele firm musiało ograniczyć swoje wydatki. W tym celu podpisywały m.in. aneksy do umów leasingowych na wykorzystywane w działalności samochody. Okazuje się, że takie działanie może mieć negatywne konsekwencje podatkowe.

Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dotyczy rozliczenia wydatków na samochód osobowy o wartości powyżej 150 tys. zł. Przypomnijmy, że jeśli przedsiębiorca weźmie teraz takie auto w leasing, zaliczy do podatkowych kosztów tylko część rat. W takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu. Przykładowo, jeśli leasinguje auto za 250 tys. zł, odliczy 60 proc. raty.

Ograniczenia kosztów nie dotyczą tych, którzy podpisali umowy w 2018 r. albo wcześniej. Oni rozliczają leasing na dotychczasowych zasadach. Jeśli więc przedsiębiorca zawarł umowę do końca grudnia 2018 r. może zaliczyć raty do podatkowych kosztów w całości, nawet jeśli auto jest warte więcej niż 150 tys. zł.

Czytaj więcej

Koronawirus: wydłużenie rat leasingu aut może wymusić przejście na koszty z limitem

Prawo do korzystnego opodatkowania można jednak stracić, jeśli po 1 stycznia 2019 r. aneksujemy umowę. W takiej sytuacji znalazła się spółka z branży produkcyjnej. Umowę na samochód powyżej 150 tys. zł podpisała jeszcze w grudniu 2018 r., ale w czasie epidemii koronawirusa zmieniła zasady rozliczenia. Okres leasingu został wydłużony o sześć miesięcy, natomiast zapłata części kapitałowej raty odroczona (spółka płaciła jedynie odsetki).

W związku z tym wysokość kolejnych rat zmieniła się w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Zmieniła się też łączna wysokość odsetek. Cena wykupu auta pozostała natomiast taka sama, podobnie jak jego wartość. Leasingodawca nie pobrał żadnej dodatkowej opłaty za zmianę umowy.

Spółka podkreśla, że zawarcie aneksu było podyktowane wprowadzeniem stanu epidemii i niepewnością co do przyszłości firmy.

Czy zmiana umowy ma wpływ na wysokość rozliczanych w podatkowych kosztach wydatków? Spółka twierdzi, że nie. Fiskus miał jednak inne zdanie. Podkreślił, że modyfikacja wysokości rat jest istotną zmianą umowy. Wpływa bowiem na wysokość podatkowych kosztów w danym okresie. Spółka musi więc przejść na nowe zasady rozliczania i stosować limit kosztów.

Według skarbówki nie ma znaczenia, że cena wykupu auta została na tym samym poziomie, podobnie jak określona w pierwotnej umowie jego wartość. Na wysokość kosztów wpływa bowiem zmiana kwoty rat.

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-1.4010.234.2021.2.BKD