Jakie są skutki CIT konwersji wierzytelności własnych

Pośrednią konwersję wierzytelności na kapitał zakładowy traktować należy jako wniesienie wkładu niepieniężnego, gdyż wierzytelność zamieniana jest na inne prawo majątkowe, czyli udziały, i nie jest wniesieniem wkładu w formie pieniężnej. Ten można bowiem zrealizować tylko przez wpłatę gotówki lub przy użyciu pieniądza bankowego.

Publikacja: 19.09.2021 10:30

Jakie są skutki CIT konwersji wierzytelności własnych

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 czerwca 2021 r. (II FSK 2741/18).

Naczelnik urzędu celno-skarbowego określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego w związku z zaniżeniem przychodów z tytułu pośredniej konwersji pożyczki na kapitał zakładowy spółki zależnej. Zdaniem organu, spółka zaniżyła przychody o kwotę stanowiącą nominalną wartość udziałów objętych w zagranicznej spółce zależnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności własnej (pożyczki). Natomiast zdaniem spółki, wniesiony wkład w postaci wierzytelności pożyczkowej miał charakter pieniężny, na co wyraźnie wskazywała uchwała wspólników spółki zależnej, sporządzone akty notarialne oraz czeskie prawo handlowe, znajdujące swe odzwierciedlenie w akceptujących transakcje rozstrzygnięciach czeskiego sądu rejestrowego.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów