Dokapitalizowanie spółki może być schematem podatkowym

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej poprzez wniesienie środków pieniężnych to dosyć powszechna w obrocie gospodarczym czynność, która może wiązać się z obowiązkiem jej zaraportowania.

Aktualizacja: 05.09.2021 02:00 Publikacja: 04.09.2021 21:15

Księgowy

Księgowy

Foto: Adobe Stock

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej poprzez wniesienie środków pieniężnych to dosyć powszechna w obrocie gospodarczym czynność, która wywołuje określone skutki podatkowe. Mając na uwadze, że taki sposób dokapitalizowania podatnika może zostać przeprowadzony na różne sposoby z różnymi skutkami podatkowymi, należy się zastanowić nad obowiązkiem zaraportowania takiej czynności jako schematu podatkowego.

Raportowanie, na podstawie rozdziału 11a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), dotyczy uzgodnień (mających lub mogących mieć wpływ na obowiązek podatkowy lub będących czynnościami, których co najmniej jedna strona jest podatnikiem) spełniających wskazane w ustawie kryteria. Kryteria te są inne dla schematów transgranicznych (obowiązek ich raportowania wynika z unijnej dyrektywy DAC6) i inne dla schematów krajowych (nieobjętych tą dyrektywą). Raportowaniu podlegają informacje dotyczące schematu, m.in. jego szczegółowy opis, zastosowane przepisy prawa podatkowego, jak również spodziewana wysokość korzyści podatkowej.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara