Powstanie Krajowy System e-Faktur (KSeF) - rząd przyjął projekt zmian w VAT

Nowy system e-faktur ma zapobiec nadużyciom, a korzystającym z niego podatnikom skrócić czas na zwroty VAT.

Publikacja: 01.09.2021 07:33

Powstanie Krajowy System e-Faktur (KSeF) - rząd przyjął projekt zmian w VAT

Foto: Adobe Stock

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o VAT, który ma wprowadzić nowy sposób fakturowania elektronicznego. Wprawdzie już dziś podatnicy VAT wystawiają sobie faktury za pomocą komputerów i bez papieru, ale nowy system ma ujednolicić ich wystawianie i zapewnić fiskusowi wgląd do tych faktur na bieżąco.

W nowym systemie, zwanym Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF), wszystkie faktury będą przechodziły przez centralną bazę danych Ministerstwa Finansów. Ma to nie tylko zapewnić bezpośredni wgląd fiskusa w to, co jest fakturowane, ale też umożliwić przechowywanie faktur w tej bazie.

Czytaj także:

Krajowy System e-Faktur (KSeF) wejdzie w życie już 1 stycznia 2022 roku

Wystawianie faktur w KSeF będzie wymagało założenia konta podatnika w tym systemie i każdorazowego uwierzytelniania się. Będą to mogli robić nie tylko sami podatnicy, ale też np. obsługujące ich biura rachunkowe. Nowe faktury otrzymają miano „ustrukturyzowanych", jako że wszystkie będą wydawane według jednego wzorca.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów w wydanym we wtorek komunikacie, taka standaryzacja oznacza, że wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach finansowo-księgowych stanie się dużo łatwiejsze. Według zapewnień resortu zniknie też ryzyko zagubienia faktur. Mają być one bowiem przechowywane w ministerialnej bazie przez dziesięć lat.

KSeF ma być obligatoryjny od 2023 r. Od 1 stycznia 2022 r. można stosować go dobrowolnie. Ministerstwo Finansów zapowiedziało w swoim komunikacie, że już od 1 października, a więc za miesiąc, przedsiębiorcy będą mogli testowo korzystać z tego systemu dzięki udostępnionemu w internecie oprogramowaniu (na stronie podatki.gov.pl).

Kto dobrowolnie skorzysta z nowego systemu, ten może liczyć na szybsze odzyskanie VAT (jeśli jest do tego uprawniony). Termin zwrotu ma być dla tych podmiotów skrócony z 60 do 40 dni.

Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego nowy system przyniesie podatnikom dwie podstawowe korzyści.

– Po pierwsze, znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i  posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT – wyjaśnia Sarnowski.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego