Firmy muszą złożyć VAT-owski Jednolity Plik Kontrolny za lipiec do 25 sierpnia. Po raz pierwszy na nowych zasadach, wprowadzonych przez rozporządzenie ministra finansów.

– Nowe rozwiązania w większości ułatwią życie przedsiębiorcom, którzy mają duże problemy z oznaczaniem niektórych transakcji – mówi Natalia Pielka, starszy konsultant w Andersen Tax & Legal. – Firmy najbardziej ucieszyły się z likwidacji obowiązku oznaczania symbolem MPP (Mechanizm Podzielonej Płatności) transakcji rozliczanych w split payment.

Czytaj też:

Co się zmieniło w ewidencji zakupu JPK_VAT

JPK_VAT za lipiec z nowymi oznaczeniami procedur

Chodzi o podział zapłaty na dwie części: kwota netto idzie na zwykłe konto sprzedawcy, a VAT na specjalny rachunek kontrolowany przez fiskusa. Od 1 listopada 2019 r. trzeba go stosować przy rozliczaniu transakcji dotyczących tzw. wrażliwych towarów bądź usług, wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (np. części samochodowych), gdy kwota z faktury przekracza 15 tys. zł.

– Oznaczenie MPP należało stosować w Jednolitym Pliku Kontrolnym od 1 października 2020 r. Teraz już nie ma tego obowiązku. Symbol MPP trzeba natomiast nadal umieszczać na fakturach – tłumaczy Natalia Pielka.

Przypomnijmy, że w pierwszej wersji projektu rozporządzenia resort finansów proponował, aby przedsiębiorcy oznaczali symbolem MPP nie tylko transakcje objęte obowiązkowym split payment, ale także te, w których jest stosowany dobrowolnie. Po krytyce w trakcie konsultacji publicznych skarbówka wycofała się jednak z tego pomysłu.

Co się jeszcze zmieniło w JPK?

– Firmy dokumentujące sprzedaż do 450 zł paragonami fiskalnymi z NIP nabywcy mogą ujmować je zbiorczo. Nie trzeba już stosować oznaczenia TP w transakcjach z powiązanymi jednostkami samorządu terytorialnego bądź podmiotami reprezentującymi Skarb Państwa. Zmienił się zakres niektórych usług podlegających oznaczeniu GTU_12, np. zamiast księgowych mamy usługi rachunkowości i audytu finansowego – wymienia Natalia Pielka.

Dodaje, że nowy Jednolity Plik Kontrolny uwzględnia też zmiany wynikające z obowiązującego od 1 lipca pakietu e-commerce. Będą one obowiązkowe jednak dopiero od 1 stycznia 2022 r. Podobnie jak dodatkowe informacje, które muszą przekazywać firmy korzystające z ulgi na złe długi.

Rozporządzenie ministra finansów wprowadzające te zmiany jest w Dzienniku Ustaw z 2021 r. poz. 1179. Obowiązuje od 1 lipca. Jest w nim jednak zastrzeżenie, że jeszcze do rozliczenia czerwca stosowało się przepisy wcześniejsze. Nowe zasady stosujemy więc przy wypełnianiu Jednolitego Pliku Kontrolnego za lipiec.