Pakiet e-commerce: zmiany w rozliczaniu VAT dla sklepów i platform internetowych

Wprowadzone od 1 lipca przepisy pakietu e-commerce nakładają na platformy internetowe dodatkowe obowiązki w zakresie rozliczeń VAT dla „ułatwianych" przez nie niektórych typów transakcji towarowych.

Aktualizacja: 15.08.2021 17:53 Publikacja: 15.08.2021 00:01

W ocenie unijnego ustawodawcy zmiana zasad rozliczeń VAT w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego ma na celu m.in. uszczelnienie systemu i usprawnienie poboru podatku, zwiększenie efektywności egzekwowania tych kwot przez organy podatkowe, a finalnie ograniczenie skali dotychczasowych strat w zakresie przychodów publicznych poszczególnych państw UE. Unia Europejska, dostrzegając istotne straty w zakresie przychodów publicznych, a także związane z tym zakłócenia konkurencji na rynku UE wprowadziła, w ramach zmian wynikających z pakietu VAT e-commerce, określone rozwiązania mające przeciwdziałać tym stratom z perspektywy VAT. Przykładowo, jednym z rozwiązań jest likwidacja funkcjonującego w UE zwolnienia z VAT dla importu towarów o niskiej wartości (do kwoty 22 euro). Kolejny istotny mechanizm, mający usprawnić pobór VAT na transakcjach e-commerce, dotyczy transakcji zawieranych za pośrednictwem platform internetowych między sprzedawcami będącymi podatnikami a nabywcami, którzy statusu podatnika nie mają (transakcje B2C). Zakłada on częściowe „przeniesienie" w określonych przypadkach obowiązków dotyczących rozliczeń VAT z wielu pojedynczych sprzedawców (w tym z krajów trzecich) na podmioty prowadzące platformy internetowe (interfejsy elektroniczne) ułatwiające dokonywanie dostaw towarów na odległość do konsumentów zlokalizowanych na terenie UE (nie tylko w Polsce). W konsekwencji, obowiązujące od 1 lipca 2021 r. zmiany wprowadzające nowe obowiązki w zakresie VAT dla platform internetowych, należy ocenić jako istotne wyzwanie i formę rewolucji w rozliczeniach VAT, z którą zmierzyć się muszą zarówno same platformy, jak i szeroki krąg sprzedawców.

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?