Czy po przerwie w wynajmie można wrócić do amortyzacji mieszkania?

Przejściowy przestój użytkowania danych środków trwałych nie jest przesłanką uzasadniającą zaprzestanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Publikacja: 01.08.2021 00:01

Czy po przerwie w wynajmie można wrócić do amortyzacji mieszkania?

Foto: Adobe Stock

Wynajmuję mieszkanie własnościowe poza działalnością gospodarczą. Podatek z najmu jest rozliczany skalą podatkową. Jednocześnie mieszkanie jest amortyzowane. Czy w sytuacji, gdyby była przerwa w najmie, to po ponownym wynajmie można wrócić do amortyzacji tego mieszkania? Jak byłoby, gdyby przerwa wynikała z wypowiedzenia umowy przez najemcę, a jak jeśli to właściciel wypowie i wprowadzi się na jakiś czas do swojego mieszkania? – pyta czytelniczka.

Amortyzacji podatkowej podlegają, między innymi, lokale będące odrębną własnością (jako środki trwałe – zob. art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT) oraz spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych (jako wartości niematerialne i prawne – zob. art. 22b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT), które są przez podatników oddane do używania na podstawie umowy najmu. Dotyczy to również lokali wynajmowanych „prywatnie".

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału