Umowa cash poolingu – konsekwencje bilansowe i podatkowe

Cash pooling jest popularnym instrumentem zarządzania płynnością finansową podmiotów działających w ramach grupy kapitałowej. Polega na pokrywaniu niedoborów finansowych jednej spółki z nadwyżek wypracowanych przez inną spółkę wchodzącą w skład jednej grupy.

Publikacja: 27.07.2021 16:30

Umowa cash poolingu – konsekwencje bilansowe i podatkowe

Foto: AdobeStock

Dzięki wzajemnemu bilansowaniu nadwyżek i niedoborów pieniężnych pomiędzy podmiotami powiązanymi cash pooling stanowi alternatywę dla finansowania zewnętrznego. Korzystanie z umowy cash poolingu wymaga prawidłowej ewidencji księgowej oraz niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe.

Umowa cash poolingu jest zaliczana na gruncie prawa cywilnego do umów nienazwanych. Mechanizm wzajemnego rozliczania niedoborów i nadwyżek pieniężnych opiera się na przesyłaniu zasobów pieniężnych spółek na wspólne konto, którym zarządza pool leader. Zazwyczaj funkcję tę pełni bank lub podmiot wchodzący w skład grupy kapitałowej.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów