Za miesiące od początku roku do końca miesiąca, w którym zrezygnował z karty, powinien obliczyć podatek na zasadach ogólnych i wpłacić różnicę w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej.
Przed doręczeniem decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej, nie dłużej jednak niż przez cztery miesiące, należy rozliczać się na dotychczasowych zasadach (prowadzić właściwe ewidencje, wpłacać zaliczki lub zryczałtowany podatek). Kwoty zapłaconego w tym czasie podatku zostaną zaliczone na poczet karty podatkowej. Także osoby rozpoczynające działalność i wybierające kartę do momentu otrzymania decyzji ją ustalającej powinny rozliczać się z podatku na zasadach ogólnych albo wstrzymać się z wykonywaniem działalności (zob. pismo Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 17 października 2005 r., II US pbIA/2/41513/ 279a/77/05/ RŁ).
Jeśli ktoś płacił w ubiegłym roku kartę i nie chce z niej rezygnować, do czasu otrzymania decyzji powinien płacić podatek według starych stawek, a potem, jeśli na dany rok okażą się wyższe, po prostu dopłacić podatek.
Może się zdarzyć, że podatnik opłacający kartę przestanie spełniać warunki opodatkowania w tej formie. Wówczas oczywiście konieczna będzie zmiana sposobu opodatkowania w trakcie roku.
Z art. 30 ust. 2 oraz z art. 39 ustawy o ryczałcie wynika, że osoba niespełniająca warunków do opodatkowania kartą podatkową może płacić:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - jeśli spełnia warunki tej formy opodatkowania, lub
- podatek dochodowy na zasadach ogólnych.
Nie ma takiego wyboru, jeśli nie zawiadomi pisemnie naczelnika urzędu skarbowego o utracie prawa do karty. Wówczas zgodnie z art. 40 ustawy o ryczałcie ma obowiązek płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych za cały rok podatkowy.
Artykuł 4 ust. 1 pkt 8 ustawy o ryczałcie mówi, że dla celów tej ustawy określenie "podatek dochodowy na zasadach ogólnych" oznacza podatek płacony według skali podatkowej. Nie ma więc w takiej sytuacji możliwości wyboru podatku liniowego według jednolitej 19-proc. stawki. Potwierdzają to również wyjaśnienia organów podatkowych (np. pismo Izby Skarbowej w Olsztynie z 14 czerwca 2004 r., PDF/005-1-252/04, pismo Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź Górna z 30 kwietnia 2004 r., I-415/14/24/2004).
3.
Rozliczając się w formie karty, nie trzeba prowadzić żadnych ewidencji. Chyba że ktoś zatrudnia pracowników. Wówczas musi prowadzić ewidencję zatrudnienia (według ustalonego wzoru), a także karty przychodów pracowników i przechowywać je w miejscu wykonywania działalności albo w siedzibie firmy.
4.
O każdej zmianie mającej wpływ na prawo do opodatkowania w formie karty lub zwiększającej wysokość podatku (np. zmianie rodzaju działalności, miejsca jej prowadzenia, zatrudnieniu pracowników) należy pisemnie informować urząd skarbowy w terminie 7 dni od dnia powstania okoliczności powodujących zmiany.
2) usługowa handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. - w warunkach określonych w części II tabeli,
3) usługowa handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi - w warunkach określonych w części III tabeli, z wyjątkiem handlu paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciągnikami rolniczymi i motocyklami oraz z wyjątkiem handlu artykułami nieżywnościowymi objętego koncesjonowaniem,
4) gastronomiczna - jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. - w warunkach określonych w części IV tabeli,
5) usługi transportowe wykonywane przy użyciu jednego pojazdu - w warunkach określonych w części V tabeli,
6) usługi rozrywkowe - w warunkach określonych w części VI tabeli,
7) sprzedaż posiłków domowych w mieszkaniach, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. - w warunkach określonych w części VII tabeli,
8) w wolnych zawodach, polegająca na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - w warunkach określonych w części VIII tabeli,
9) w wolnych zawodach, polegająca na świadczeniu przez lekarzy weterynarii usług weterynaryjnych, w tym również sprzedaż niektórych preparatów weterynaryjnych - w warunkach określonych w części IX tabeli,
10) opieka domowa nad dziećmi i osobami chorymi - w warunkach określonych w części X tabeli,
11) usługi edukacyjne, polegające na udzielaniu lekcji na godziny - w warunkach określonych w części XI tabeli,
12) prowadzona przez osoby fizyczne (w tym rolników równocześnie prowadzących gospodarstwo rolne) w zakresie określonym w części XII tabeli (m.in. sprzedaż żwiru, piasku, przewóz mleka do punktów skupu, wynajem pokoi gościnnych i domków turystycznych, jeżeli łączna liczba pokoi nie przekracza 12).
Nie trzeba prowadzić żadnej ewidencji przychodów ani kosztów. Nie trzeba samodzielnie wyliczać kwoty podatku, płaci się go. w stałej wysokości określonej w decyzji urzędu skarbowego. Nie trzeba składać żadnych zeznań podatkowych (tylko informację o wysokości odliczonej składki zdrowotnej).
-
Niemożność pomniejszenia karty o jakiekolwiek ulgi podatkowe poza składką na ubezpieczenie zdrowotne. Brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem (lub na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców). Podatek trzeba płacić nawet wtedy, gdy z działalności nie osiągnie się żadnych przychodów (choć jest możliwość zmniejszenia karty gdy przerwa w działalności trwa nieprzerwanie co najmniej 10 dni). Podatek trzeba płacić co miesiąc.