W wyroku z 26 lutego 2000 r. (I SA/Ka 2247/99) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skoro kodeks pracy nie zna pojęcia "przeniesienie służbowe", to zwolnieniem tym nie jest objęty zwrot przeniesienia i zasiłków na zagospodarowanie, jakie otrzymują pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Może ono dotyczyć tylko zatrudnionych na podstawie stosunku służbowego, bo tylko szczególne przepisy dotyczące tej grupy zatrudnionych przewidują "przeniesienie służbowe". Takie stanowisko może być jednak kontrowersyjne.
W art. 21 ust. 1 pkt 20 updof zwolniono od podatku część dochodów osób mających miejsce zamieszkania w kraju i objętych tzw. nieograniczonym obowiązkiem podatkowym wobec polskiego fiskusa, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy (z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej). Zwolnienie to przysługuje, oczywiście, także pracownikom polskich firm kierowanym do pracy za granicą, np. na budowach tam prowadzonych.
W 2006 r. zwolniony z podatku był przychód takich osób stanowiący równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. o tych delegacjach (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.) za każdy dzień, w którym była wykonywana praca. Zwolnienie to obejmowało dochody nieprzekraczające rocznie równowartości 30 diet.
W 2007 r. pracującym za granicą przysługuje prawo do pomniejszenia swoich zagranicznych dochodów z pracy o 30 proc. diety przysługującej podróżującym do danego kraju służbowo za każdy dzień pobytu za granicą. Co więcej, na podstawie art. 20 ustawy nowelizującej updof z 16 listopada 2006 r., według tych zasad będzie można pomniejszyć dochody zagraniczne już w zeznaniu za 2006 r. Powinni to uwzględnić także pracodawcy, którzy będą wyręczać swych pracowników pracujących za granicą w rocznych rozliczeniach z fiskusem.
Zmiana jest korzystna dla pracujących przez dłuższy czas, ale niekorzystna dla wyjeżdżających do pracy na krótko, na miesiąc, dwa czy nawet trzy miesiące. Dlatego w rozliczeniu za 2006 r. będzie można wybrać sposób rozliczenia - pomniejszyć przychód o pełne diety za każdy dzień wykonywania pracy za granicą (ale nie więcej niż 30) lub o 1/30 diety za każdy dzień pobytu (bez dodatkowego ograniczenia).
Dla porządku trzeba zaznaczyć, że zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 20 updof nie ma zastosowania do wynagrodzenia za pracę otrzymywanego przez pracownika w związku z jego pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, jeżeli otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 updof (zwalniającego takie dochody bez względu na ich wysokość).