Isański: fiskus ma przestać ścigać ulgowiczów

W odpowiedzi na pismo Fundacji Praw Podatnika resort finansów zakazuje swoim urzędnikom karać obywateli za złe prawo podatkowe, czyli ulgę meldunkową.

Publikacja: 17.12.2018 07:05

Isański: fiskus ma przestać ścigać ulgowiczów

Foto: 123RF

Minister finansów w liście do wszystkich podległych mu izb administracji skarbowej z 6 listopada br. zakazuje podległemu aparatowi karać obywateli za złe prawo podatkowe. To efekt zabiegów i starań Fundacji Praw Podatnika (FPP), która od długiego czasu zajmuje się sprawą osób poszkodowanych tzw. ulgą meldunkową. To pierwszy krok do przestrzegania zasady o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatników. Początek przestrzegania ich praw. Takiego sukcesu nikt dotychczas od kierownictwa aparatu podatkowego nie uzyskał. „Ulgowicze meldunkowi" to oszukani „na oświadczenie", to historia łamania praw obywatelskich w Polsce w pigułce: od krzywdzącej legislacji przez krzywdzące administrowanie po krzywdzące sądownictwo.

Czytaj także: Bodnar o sytuacji podatkowej tzw. ofiar ulgi meldunkowej

Przez lata, ponad politycznymi podziałami, przeciw obywatelom. FPP zaangażowała się w pomoc tym osobom ponad rok temu. Wydawało się, że dotyczy garstki osób, a okazało się, że rzecz dotyczy około 20 tysięcy podatników! Wszystkie sprawy dotyczące tej grupy osób są tożsame. Zawsze chodziło o sprzedaż mieszkania nabytego w latach 2007–2008 przed upływem pięciu lat od daty nabycia, w którym podatnik był zameldowany przez okres ponad 12 miesięcy. Wszystkie te sprawy powinny być więc jednakowo załatwione. Przez ponad pięć lat były załatwiane jednakowo, ale nie tak, jak powinny. Na wszystkich nałożono nienależny podatek i wysokie odsetki. Są to najczęściej kwoty nieporównywalne z dochodami tych osób. Dodatkowo kilkaset z nich zostało skazanych karnie jako przestępcy.

MF wreszcie uznało – zgodnie z racjami FPP i kształtującą się nową linią orzeczniczą – że należy odstąpić od traktowania braku pisemnego oświadczenia jako bezwzględnego warunku powstania zobowiązania.

To nie rozwiązuje problemów wszystkich ulgowiczów. Dlatego fundacja złożyła wniosek do prezesa NSA o podjęcie uchwały siedmiu sędziów oraz skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Działania te są niezbędna nie tylko dla przestrzegania zasad kultury prawnej. Dają nadzieję na odzyskanie niesłusznie zapłaconego PIT wszystkim oszukanym.

—not. Aleksandra Tarka

Autor jest prezesem Fundacji Praw Podatnika

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Sądy i trybunały
Szefowie wydziałów Izby Karnej Sądu Najwyższego rezygnują
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna