Wynajęcie części budynku nie powoduje utraty prawa do karty

Małżonek przedsiębiorcy korzystającego z karty podatkowej może wynająć część budynku stanowiącego ich wspólny majątek. Jeżeli małżonek rozlicza najem na zasadach ogólnych, to przedsiębiorca może dalej stosować kartę

Aktualizacja: 07.12.2009 06:45 Publikacja: 07.12.2009 05:00

Wynajęcie części budynku nie powoduje utraty prawa do karty

Foto: www.sxc.hu

Bardzo często do przedsiębiorców rozliczających się w formie karty podatkowej należą budynki stanowiące wspólną własność ich oraz małżonków.

Niekiedy jednak sytuacja życiowa sprawia, że małżonkowie decydują się na wynajęcie niektórych lokali w takich budynkach innym osobom w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

W takim przypadku dochody z najmu rozlicza małżonek przedsiębiorcy korzystającego z karty podatkowej. Płaci wtedy podatek dochodowy na zasadach ogólnych, czyli według [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link].

W praktyce powstają jednak wątpliwości, czy przedsiębiorca korzystający od lat z karty podatkowej nie utraci prawa do tej uproszczonej formy rozliczeń po osiągnięciu przez jego małżonka dochodu z najmu części budynku stanowiącego ich wspólny majątek.

Zgodnie z ustawą o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2A98DDCC8CE3DCD467E0076E75E63090?id=77426]zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link] podatnicy są opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli m.in.:

- złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

- we wniosku zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli załączonej do wspomnianej ustawy,

- pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku nie jest prowadzona poza terytorium Polski,

- przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

- małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,

- nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych na podstawie odrębnych przepisów podatkiem akcyzowym.

Ponadto z przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że nie stanowi przeszkody do opodatkowania w formie karty podatkowej osiąganie przychodów z tytułu m.in. najmu, jeżeli podlegają one odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.

Na ten fakt zwracają uwagę organy podatkowe, np. w [b]interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB1/415-590/09-2/AA) z 11 sierpnia 2009 r.[/b]

Wynajęcie zatem np. przez żonę przedsiębiorcy korzystającego z karty podatkowej części budynku stanowiącego ich wspólny majątek nie będzie przeszkodą do tego, aby dalej stosował on tę uproszczoną formę rozliczeń, jeżeli małżonka odrębnie rozliczy dochody z najmu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Maciej od siedmiu lat prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową. Przedsiębiorca ten i jego żona są właścicielami budynku. Obiekt ten stanowi ich wspólny majątek.

Małżonka pana Macieja postanowiła wynająć piętro budynku na trzy lata osobie, która zamierza tam prowadzić działalność gospodarczą. Dochody z najmu będzie rozliczać żona pana Macieja, płacąc z tego tytułu podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wyklucza opodatkowania w formie karty podatkowej osiągnięcie przychodów z tytułu najmu, gdy podlegają one odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

W takiej sytuacji nie ma bowiem mowy o wynajmie składników majątku związanego z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że również po wynajęciu przez żonę pana Macieja części budynku stanowiącego ich wspólny majątek przedsiębiorca ten będzie mógł w dalszym ciągu rozliczać prowadzoną działalność gospodarczą w formie karty podatkowej.[/ramka]

Bardzo często do przedsiębiorców rozliczających się w formie karty podatkowej należą budynki stanowiące wspólną własność ich oraz małżonków.

Niekiedy jednak sytuacja życiowa sprawia, że małżonkowie decydują się na wynajęcie niektórych lokali w takich budynkach innym osobom w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona