Fiskus upomina się o daninę od pakietów medycznych opłacanych pracownikom przez firmy. Jak dowiedziała się „Rz”, chodzi o zaległości z ostatnich pięciu lat. Urzędy skarbowe w Warszawie zażądały właśnie od centrów medycznych informacji o firmach, które wykupiły u nich abonamenty. Fiskus chce, by przekazać mu wykaz zawierający m.in. wysokość miesięcznych płatności oraz liczbę pracowników objętych umową. Dane mają być zebrane do końca czerwca.

[wyimek][b]do 900 zł[/b] zaległego podatku może zapłacić pracownik, który od pięciu lat ma miesięczny abonament za 40 zł [/wyimek]

Pakiety medyczne dające łatwy dostęp do lekarza to już standard w polskich firmach. Szacuje się, że korzysta z nich od 1,5 do 2 mln pracowników. W związku z niejasnymi przepisami nie płacili oni z tego tytułu podatku dochodowego (PIT). Dopiero w ubiegłym miesiącu NSA potwierdził, że od abonamentu trzeba płacić daninę - czytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,484490_Pakiety_medyczne_sa_opodatkowane.html]"Firmy muszą pobierać PIT od pakietów medycznych"[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,488552_Od_pakietow_medycznych_trzeba_placic_PIT.html]"Od pakietów medycznych trzeba płacić PIT"[/link].

Co to oznacza dla pracowników? Jeżeli fiskus obciąży zaległym podatkiem firmę, ta zapewne sięgnie do ich kieszeni.

Nietrudno wyliczyć, że osoby, którym pracodawca zafundował abonament np. za 40 zł miesięcznie, nie płacąc od niego podatku np. przez pięć lat, będą musiały odprowadzić go od kwoty ok. 2,4 tys. zł. W zależności od stawek podatkowych może to być 500 – 900 zł plus odsetki za zwłokę.

– Przedsiębiorcy mają świadomość nadciągających kłopotów – powiedział „Rz” Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan. Ich obawy potęguje fakt, że nie do końca wiadomo, jak przypisać przychód konkretnemu pracownikowi i kto – zakład czy pracownik – ma zapłacić zaległy podatek, a zwłaszcza karne odsetki.

– To będzie duże obciążenie dla przedsiębiorców, także finansowe. Bo to oni będą musieli zapłacić zaległy podatek. Owszem, mogą mieć roszczenie do pracownika, ale nie mają pewności, że on te pieniądze zwróci. Wiele spraw może się zakończyć w sądzie – uważa Elżbieta Kleniewska z kancelarii podatkowej Kontabl.

– Szacujemy, że rocznie budżet państwa może zarobić na tym nawet 50 mln zł – powiedział Jacek Sklepowicz z PricewaterhouseCoopers.

Problemy firm nie ograniczą się do PIT. Będą musiały zapłacić też zaległe składki na ZUS z odsetkami – te przedawniają się dopiero po dziesięciu latach.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

[ramka] [b]Czytaj też:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56019,495108_Kontrolowane_abonamenty_medyczne.html] "Kontrolowane abonamenty medyczne"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56019,484490_Pakiety_medyczne_sa_opodatkowane.html]"Pakiety medyczne są opodatkowane"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/56019,488552_Od_pakietow_medycznych_trzeba_placic_PIT.html]"Od pakietów medycznych trzeba płacić PIT"[/link][/ramka]