Od 1 września dodatkowym warunkiem uzyskania zezwolenia wyprowadzenia wyrobów ze składu podatkowego jest złożenie zabezpieczenia akcyzowego (zob. art. 54 ust. 1 ustawy akcyzowej). Zezwolenie wyprowadzenia uzyskiwane jest przez właściciela wyrobów akcyzowych znajdujących się w składzie podatkowym należących do innego podmiotu.
Wprowadzenie obowiązku złożenia zabezpieczenia jest dodatkowym utrudnieniem dla podatników korzystających z usługowych składów magazynowych. Ministerstwo Finansów uzasadniało ten krok koniecznością zagwarantowania zapłaty akcyzy przez posiadacza zezwolenia wyprowadzenia. W trakcie prac nad ustawą przedstawiciele MF wyjaśniali, że od momentu wyprowadzenia wyrobów ze składu podatkowego do momentu zapłaty wpłaty dziennej upływa 25 dni.
W tym czasie Skarb Państwa narażony jest na ryzyko nieuiszczenia podatku. Negatywne skutki tej zmiany łagodzi nieco możliwość ubiegania się przez wiarygodne podmioty o zwolnienie z tego obowiązku. Art. 64 ust. 1a daje możliwość uzyskania zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego podatnikowi spełniającemu warunki, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 1 i 3 – 5 ustawy akcyzowej.
[wyimek]Nowelizacja wprowadza obowiązek ustalania norm zużycia alkoholu etylowego częściowo skażonego, wykorzystywanego do produkcji wyrobów przeznaczonych do spożycia przez ludzi[/wyimek]
Nowy art. 54 ust. 16 jest związany z art. 54 ust. 14, zgodnie z którym działający w ramach zezwolenia wyprowadzenia ma obowiązek przekazać kopię tego zezwolenia prowadzącemu skład podatkowy, z którego wyprowadza wyroby akcyzowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
W celu wyeliminowania sytuacji, w której wyroby akcyzowe byłyby wyprowadzane ze składu podatkowego przez ich właściciela pomimo utraty ważności zezwolenia, właściwego naczelnika urzędu celnego zobowiązano do doręczenia prowadzącemu skład podatkowy wskazany w zezwoleniu kopii decyzji o jego zmianie lub cofnięciu.
W art. 5 ustawy nowelizującej określono, że do postępowań w sprawie zezwoleń wyprowadzenia wszczętych i niezakończonych przed jej wejściem w życie stosuje się przepisy dotychczasowe. Natomiast zgodnie z art. 7 ustawy nowelizującej dotychczasowe zezwolenia wyprowadzenia zachowują swoją ważność, pod warunkiem przedłożenia w terminie trzech miesięcy, tj. przed 1 grudnia 2010 r., zabezpieczenia akcyzowego lub decyzji o zwolnieniu z obowiązku złożenia takiego zabezpieczenia.
[srodtytul]Wniosek o zwrot akcyzy[/srodtytul]
Wdrażając art. 32 dyrektywy 118, w art. 82 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4DBDF57E29116C9CD2732F9439812297?id=296270]ustawy akcyzowej[/link] zrezygnowano z wymogu złożenia wniosku o zwrot podatku przed rozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej. Regulacja w dotychczasowym kształcie, która obowiązywała jeszcze na gruncie poprzedniej ustawy z 2004 r., była wielokrotnie krytykowana.
Przedsiębiorcy podkreślali, że jest to rozwiązanie niespotykane w innych krajach i niezmiernie utrudniające codzienną działalność. Jeżeli bowiem dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej zapomniał złożyć wniosek o zwrot akcyzy przed wysyłką wyrobów, przekreślało to, z formalnego punktu widzenia, jego prawo do uzyskania zwrotu akcyzy.
Doceniając wagę tej zmiany, trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że MF nie wprowadziło jej w odpowiedzi na wieloletnie dramatyczne apele przedsiębiorców, ale zostało niejako zobligowane przepisami nowej dyrektywy.
[i]Krzysztof Flis jest doradcą podatkowym, menedżerem w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
Marcin Brzezin jest doradcą podatkowym, konsultantem w tej firmie[/i]