Następca prawny przejmowanej firmy będzie miał 30 dni, by zmienić metodę rozliczania transakcji w walutach obcych i poinformować o tym urząd skarbowy. Tak zakłada projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT przygotowany przez sejmową komisję „Przyjazne państwo".

Obowiązujące przepisy stanowią, że przedsiębiorcy mogą wybrać rozliczenie różnic kursowych na podstawie przepisów podatkowych określonych w ustawie o PIT i CIT lub ustalać je, opierając się na przepisach o rachunkowości. Firma, która wybrała metodę rachunkową, musi ją stosować przez co najmniej trzy lata. Szkopuł w tym, że przepisy nie regulują kwestii ustalania tych różnic przez podatników przejmujących majątek innych podmiotów.

Projekt wprowadza zmiany w art. 9b ustawy o CIT. Zakłada, że podmioty powstałe w wyniku podziału, połączenia lub przejęcia mogą zrezygnować z rachunkowej metody ustalania różnic kursowych stosowanej przez poprzednika, niezależnie od czasu jej stosowania. Warunkiem jest, by następca prawny w ciągu 30 dni poinformował o tym na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zmiana jest dobra, ale termin powinien być dłuższy.

Etap legislacyjny:

- po pierwszym czytaniu

 

Więcej o skutkach podatkowych różnic kursowych w serwisie:

PIT i CIT » Różnice kursowe