- Czy zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (np. komputery, drobne agd, lodówki, pralki) oraz ich elementy traktować jako złom? Czy w razie sprzedaży tych towarów VAT powinien rozliczać nabywca?

Odpowiada Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, starszy menedżer w KPMG:

Ustawa o VAT nie zawiera definicji złomu. Sprawia to podatnikom wiele problemów. Co prawda minister finansów wydał interpretację ogólną w tej sprawie, ale i ona niewiele pomoże w opisanej w pytaniu sytuacji.

Wynika z niej bowiem przede wszystkim, że za złom należy uznać zużyte akumulatory. Poza tym minister wyjaśnia, że procedura odwrotnego obciążenia VAT dotyczy złomu metali, w tym złomu stalowego (wsadowy i niewsadowy), żeliwnego i metali nieżelaznych oraz złomu metali szlachetnych.

Wydaje się, że zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz ich elementy należy traktować jako złom. O ich cenie decyduje bowiem rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, i ich waga.

- Często zdarza się, że osoby prywatne bądź firmy w ramach oszczędności kupują u nas np. słupki ogrodzeniowe, drut zbrojeniowy lub konstrukcje halowe, które ktoś wcześniej sprzedał w skupie jako złom. Jak udokumentować taką sprzedaż?

Jeśli nabywcą jest osoba fizyczna, to należy wystawić zwykłą fakturę (ewentualnie paragon z kasy fiskalnej). Jeżeli natomiast takie towary kupuje inna firma, to ona rozliczy VAT należny na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Przedmiotem takiej transakcji jest bowiem złom. Nie ma znaczenia, że nabywca chce go wykorzystać np. do celów budowlanych.

- Czy faktury wystawiane przez nas za sprzedaż złomu (bez VAT) ujmujemy w rejestrze sprzedaży VAT, czy też księgujemy je tylko w książce przychodów i rozchodów jako przychód ze sprzedaży?

Trzeba je ująć również w ewidencji sprzedaży. W miejscu stawki należy wpisać, że transakcja nie podlega VAT.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

- Czy w deklaracji VAT-7 ujmujemy kwotę z faktur na sprzedaż złomu rozliczaną przez nabywcę na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT?

Tak.

Sprzedawca wykazuje kwoty takich transakcji w poz. 41. Natomiast nabywca ujmuje podstawę opodatkowania w poz. 41 i jednocześnie w poz. 42 wpisuje VAT należny (tej ostatniej pozycji sprzedawca w ogóle nie wypełnia).

- Czy do faktury zakupu złomu wystawiam fakturę wewnętrzną z wykazanym VAT naliczonym i należnym?

Tak.

Jest ona podstawą do ujęcia transakcji w rejestrze zakupów i sprzedaży.

Zobacz:

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 2 maja 2011 r. w sprawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (PT3/033/2/188/LWA/11/569)

Czytaj też:

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Handel złomem

Zobacz poradnik

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.