CIT: Darowiznę dla spółki powiązanej można odliczyć

Firma wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej powinna ustalić koszt uzyskania przychodu w związku z oddaniem nieodpłatnie środków trwałych oraz znaków towarowych na rzecz podmiotów zależnych w wysokości wydatków rzeczywiście poniesionych na nabycie lub wytworzenie przekazywanych przedmiotów.

Publikacja: 04.10.2013 03:00

CIT: Darowiznę dla spółki powiązanej można odliczyć

Foto: www.sxc.hu

Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 2 lipca 2013 r.(ILPB3/423-154/13-7/AO).

Spółka wraz ze spółkami zależnymi, w których posiada ponad 95 proc. udziałów, planuje utworzenie podatkowej grupy kapitałowej (PGK) w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT. W chwili zawarcia umowy o utworzeniu PGK oraz w całym okresie jej funkcjonowania spełnione zostaną wszystkie wymogi warunkujące utworzenie oraz utrzymanie statusu PGK.

W ramach alokacji funkcji gospodarczych spółka przekaże na rzecz niektórych spółek zależnych wchodzących w skład PGK darowizny, których przedmiotem będą środki trwałe, znaki towarowe, a także środki pieniężne. Określona w umowach darowizn wartość składników majątkowych będzie odpowiadała ich wartości rynkowej.

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w jakiej wysokości powinna ustalić koszt uzyskania przychodu w związku z przekazaniem darowizn na rzecz spółek zależnych. W ocenie spółki, w świetle art. 16 ust. 1 pkt 14 w zw. z art. 7a ust. 1 ustawy o CIT, wartość darowizny określona w umowie (odpowiadająca wartości rynkowej) będzie kosztem uzyskania przychodu uwzględnianym przy obliczaniu dochodu (straty) spółki jako darczyńcy.

Izba skarbowa nie podzieliła tego stanowiska. Zdaniem organu podatkowego, przez koszty podatkowe, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT, należy rozumieć wyłącznie te wydatki, które zostały rzeczywiście przez podatnika poniesione na nabycie przedmiotu darowizny. W ocenie izby, koszty podatkowe nie mogą być w takiej sytuacji kalkulowane na podstawie bieżącej rynkowej wyceny darowanych składników majątku.

Radosław Baraniewicz, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Co do zasady, w świetle art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju. Niemniej jednak w powołanym przepisie ustawodawca w drodze wyjątku uprawnia zaliczenie do kosztów podatkowych darowizn dokonanych pomiędzy spółkami należącymi do podatkowej grupy kapitałowej, a także wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wtedy kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych.

Jakkolwiek powołany przepis wyraźnie wskazuje, że darowizny w ramach PGK stanowią koszty podatkowe, to jednak ustawodawca nie określił, w jakiej wysokości mogą być one uwzględnione w rachunku podatkowym. W ocenie organu podatkowego, wskutek braku przepisów regulujących tę materię, kosztem podatkowym mogą być wyłącznie wydatki poniesione na nabycie/wytworzenie przedmiotu darowizny.

Stanowisko przedstawione przez izbę skarbową nie może zasługiwać na aprobatę, ponieważ nie uwzględnia specyfiki transakcji dokonywanych w ramach podatkowej grupy kapitałowej. Celem ustawodawcy przy wprowadzeniu regulacji dotyczących PGK było zachowanie neutralności transakcji pomiędzy podmiotami kapitałowymi wchodzącymi w jej skład. Cena transakcji zawieranych pomiędzy spółkami PGK pozostaje bez znaczenia dla wyniku podatkowego grupy kapitałowej. Wynika to przede wszystkim z tego, że przychodowi spółki otrzymującej darowiznę odpowiadać będzie koszt uzyskania przychodu spółki przekazującej darowiznę. Transakcje tego rodzaju pozostają bez znaczenia dla dochodu wykazywanego przez PGK, ponieważ wszystkie spółki wchodzące w skład PGK, pomimo odrębności prawnej są dla celów podatku dochodowego jednym, skonsolidowanym podatnikiem. Dlatego też brak jest przeszkód prawnych do ustalenia wysokości kosztu podatkowego z uwzględnieniem rynkowej wyceny przedmiotu darowizny.

Stanowisko przedstawione przez organ podatkowy jest bezzasadne również z tego powodu, że w art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT, który jest przedmiotem wątpliwości, wyraźnie wskazano, że jedynie w przypadku wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia. Gdyby zatem ustawodawca zamierzał uzależnić wysokość kosztu z tytułu darowizn w ramach PGK od kosztów nabycia/wytworzenia przedmiotu darowizny, to w powołanym przepisie znalazłoby się analogiczne zastrzeżenie, jakie ma miejsce w przypadku darowizn dokonywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Warto zauważyć, że stanowisko organów podatkowych w tym zakresie nie jest jednolite, gdyż odmienny pogląd, tj. uprawniający do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości rynkowej przedmiotu darowizny, został zaakceptowany w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 13 czerwca 2012 r. (IPPB5/423-272/12-4/AM). Co więcej, również w orzecznictwie sądowym akceptowane jest stanowisko co do braku podstaw prawnych ograniczenia wysokości kosztów darowizny w ramach PGK do wysokości wydatków poniesionych na jej nabycie/wytworzenie (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 9 kwietnia 2013 r., I SA/Gd 258/13).

Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 2 lipca 2013 r.(ILPB3/423-154/13-7/AO).

Spółka wraz ze spółkami zależnymi, w których posiada ponad 95 proc. udziałów, planuje utworzenie podatkowej grupy kapitałowej (PGK) w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT. W chwili zawarcia umowy o utworzeniu PGK oraz w całym okresie jej funkcjonowania spełnione zostaną wszystkie wymogi warunkujące utworzenie oraz utrzymanie statusu PGK.

Pozostało 91% artykułu
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a