Usługi pośrednictwa nie są niezbędne do wynajmu pokoi. Skoro podatnik posiłkuje się takimi usługami świadczonymi przez profesjonalistów, to tym samym rezygnuje z prostej i stosunkowo korzystnej formy odprowadzania zryczałtowanej daniny w formie karty podatkowej.

Tak uznała w niedawnej interpretacji Izba Skarbowa w Bydgoszczy (numer interpretacji: ITPB1/415-441/14/AD).

Trzeba działać samodzielnie

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca zajmujący się wynajmem pokoi. Ich łączna liczba nie przekracza 12.

Usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi nie przekracza 12, mogą być opodatkowane ryczałtem w formie karty podatkowej. Jej wysokość waha się od 50 zł do 340 zł miesięcznie w zależności od liczby mieszkańców miejscowości, położenia nieruchomości i decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

Usługi te, by móc wybrać kartę podatkową, można prowadzić, zatrudniając nie więcej niż dwóch pracowników lub pełnoletnich członków rodziny. Poza tym nie wolno korzystać z usług innych osób, niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę ani przedsiębiorców, chyba że w grę wchodzą usługi specjalistyczne.

– Większość rezerwacji miejsc noclegowych, w szczególności przez klientów z Niemiec i innych krajów UE, odbywa się za pośrednictwem portali przedstawiających w atrakcyjny sposób ofertę obiektów noclegowych – tłumaczył podatnik.

Stwierdził, że działalność pośrednika przyjmującego rezerwacje i opłaty za pobyt zbliża się do działalności specjalistycznej, tzn. takiej, która jest potrzebna do zaspokojenia oczekiwań klientów.

Sprzątanie tak, pośrednictwo nie

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Izba uznała, że bez tej usługi można się obejść. Nie jest to zatem usługa specjalistyczna, o której mowa w przepisach. Za taką można uznać prace spoza zakresu wynajmu, np. usługi gastronomiczne i porządkowe. Skoro podatnik będzie też sam wynajmował pokoje, to znaczy że usługa pośrednika nie jest niezbędna.

Ryczałt zależy od liczby mieszkańców

Przedsiębiorca, który chce wynajem pokoi opodatkować w formie karty podatkowej, musi złożyć do urzędu skarbowego wniosek przed rozpoczęciem działalności. Gdy postanowi przejść na ryczałt w terminie późniejszym, może złożyć wniosek do 20 stycznia. Naczelnik urzędu wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku w tej formie. Kwota daniny może wynieść: