Gdzie rozliczyć podatek z działalności prowadzonej za granicą

Dochody polskiego rezydenta z działalności w Belgii są uzyskiwane za pośrednictwem zakładu i podlegają tam opodatkowaniu. Jednocześnie, trzeba je będzie wykazać i opodatkować w Polsce, z uwzględnieniem daniny zapłaconej w Belgii.

Publikacja: 22.07.2019 05:40

Gdzie rozliczyć podatek z działalności prowadzonej za granicą

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 29 kwietnia 2019 r. (0114- KDIP3-3.4011.20.2019.3.JK2).

Czytaj także:

Gdzie podatnik powinien rozliczyć zagraniczne dochody

Podatnik przeprowadził się do Belgii i podjął tam pracę zarobkową. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą na terytorium Belgii. W roku 2017 nie spędził w Polsce ani jednego dnia, jednak żona i syn podatnika mieszkają w Polsce. Przed planowanym wyjazdem podatnik rozpoczął w Polsce budowę domu jednorodzinnego i zaciągnął na ten cel kredyt, który został już prawie spłacony. Podatnik posiada również w Polsce konto bankowe. Na tym tle podatnik powziął wątpliwość, czy skoro zamieszkiwał w Belgii dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, musi rozliczać się z belgijskich zarobków za rok 2017 w Polsce. Sam uważał, że nie ma obowiązku rozliczania w Polsce przychodu uzyskanego w Belgii.

Innego zdania był organ podatkowy. W jego ocenie, dochód uzyskany z zakładu prowadzonego w Belgii podlega opodatkowaniu zarówno w Belgii, jak i w Polsce. W takim przypadku, w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, należy zastosować określoną w umowie metodę unikania podwójnego opodatkowania (tzw. metodę proporcjonalnego odliczenia).

Komentarz eksperta

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Zgodnie z ustawą o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

- posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

- przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Ustalenie rezydencji podatkowej w Belgii odbywa się na podobnych zasadach jak w Polsce. Zgodnie z wewnętrznym prawem Belgii, za tamtejszego rezydenta uważa się osobę mającą w Belgii stałe miejsce zamieszkania (w tym zakresie zasadnicze znaczenie ma miejsce przebywania członków najbliższej rodziny osoby oddelegowanej) lub ustanowienie przez osobę oddelegowaną jej centrum interesów ekonomicznych na terytorium Belgii.

Przesłanki uznania danej osoby za rezydenta podatkowego Polski i Belgii są podobne, a w pewnym zakresie nawet się pokrywają. Może więc dojść do konfliktu rezydencji. Zaistnienie takiej sytuacji staje się punktem wyjścia do zastosowania przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Belgią. Przepisy te wskazują, że w razie potrzeby ustalenia miejsca zamieszkania takiej osoby, należy kierować się następującymi warunkami: stałym miejscem zamieszkania, ściślejszymi powiązaniami osobistymi i gospodarczymi, zwykłym przebywaniem, obywatelstwem.

Zgodnie z Komentarzem do art. 4 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku przyjmuje się, że oceniając, w którym państwie znajduje się miejsce zamieszkania podatnika, należy w pierwszej kolejności poddać analizie gdzie znajduje się stałe ognisko domowe podatnika. Ognisko domowe musi nosić znamiona trwałości oznaczające, że osoba ta urządziła je i zastrzegła dla swojego trwałego użytkowania. Podatnik powinien przebywać w danym miejscu w taki sposób, aby nie było wątpliwości, że jego pobyt nie jest planowany na krótki okres. Przenosząc to na grunt rozpatrywanej sprawy należy wskazać, że podatnik posiada miejsce zamieszkania w Polsce i tym samym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W konsekwencji, gdy działalność na terytorium Belgii prowadzona jest za pomocą położonego tam zakładu (stałej placówki, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa), dochód podatnika uzyskany z prowadzenia działalności, który może być przypisany temu zakładowi, podlega opodatkowaniu zarówno w Belgii, jak i państwie miejsca zamieszkania podatnika, czyli w Polsce (art. 7 ust. 1 umowy). Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, Polska zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego podatnika kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Belgii. Takie odliczenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na taki dochód uzyskany w Belgii.

Reasumując, dochody uzyskiwane przez podatnika z działalności gospodarczej, są dla niego dochodami uzyskiwanymi poprzez zakład położony na terytorium Belgii. Zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 1 umowy dochody te mogą podlegać opodatkowaniu w Belgii. Jednocześnie, zgodnie z art. 23 ust. 2 lit. b umowy w zw. z art. 27 ust. 9 ustawy o PIT, dochody te podlegają opodatkowaniu w Polsce z uwzględnieniem podatku zapłaconego w Belgii.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 29 kwietnia 2019 r. (0114- KDIP3-3.4011.20.2019.3.JK2).

Czytaj także:

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów