Zryczałtowane podatki miały być od 2021 r. bardziej dostępne dla przedsiębiorców. Jednak karta podatkowa wciąż zawiera tyle wyłączeń, że mało kto może z niej skorzystać.

– Karta może być w wielu sytuacjach bardzo kuszącym rozwiązaniem. Jej zaletą jest niska i jednolita wartość podatku oraz brak obowiązku prowadzenia ksiąg. Mimo prostoty łatwo wpaść w pułapkę. Możliwość płacenia karty jest ograniczona. W praktyce mogą z niej skorzystać głównie rzemieślnicy. Poza tym zainteresowani przedsiębiorcy muszą uważać na liczne wyłączenia – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Czytaj też:

Karta podatkowa tylko dla korepetycji indywidualnych

Wynajem pokoi poprzez portale można rozliczyć kartą podatkową

Lekarz-komandytariusz musi zmienić sposób opodatkowania

Podaje przykład korepetytorów, którzy co do zasady mogą korzystać z karty, ale tracą do niej prawo, jeśli udzielają lekcji grupie uczniów lub przez internet. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 18 294. „Korepetycje skierowane do większej grupy uczniów nie mieszczą się w definicji udzielania lekcji na godziny w rozumieniu ustawy o ryczałcie" – wyjaśnił wiceminister Jan Sarnowski. To samo dotyczy korepetycji online, kiedy grupa uczniów komunikuje się z korepetytorem w czasie rzeczywistym przez internet. Karty nie zapłaci również nauczyciel, który udostępnia uczniom materiały online i odpowiada – już w późniejszym czasie – na ich pytania.

Tylko jeden biznes

W formie karty podatkowej nie rozliczy się też lekarz, który poza prowadzeniem własnego gabinetu jest wspólnikiem w spółce. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w odpowiedzi na jego pytanie, że kwestie karty zostały uregulowane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 8 tej ustawy kartę mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług ochrony zdrowia ludzkiego. Zainteresowani muszą spełnić kilka warunków: złożyć wniosek i zgłosić prowadzenie działalności wymienionej w załączniku do ustawy. Nie mogą też prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej, poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w art. 23.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiele wątpliwości

Kolejny przykład. Lekarz zamierza otworzyć własny gabinet chirurgii plastycznej, w którym będzie świadczył usługi na rzecz osób fizycznych. Dodatkowo będzie świadczyć usługi na rzecz spółki komandytowej, w której jest wspólnikiem (komandytariuszem). Jego zdaniem zmiany wprowadzone od 2021 r. pozwalają na łączenie tych form działalności. Dyrektor KIS uznał jednak (interpretacja nr 0115-KDIT1.4011. 140.2021.2.MR), że lekarz nie może płacić karty podatkowej. Nie spełnia warunku przewidzianego w art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli braku prowadzenia innej działalności gospodarczej.

Wątpliwości wzbudza też inny warunek: niekorzystanie z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Wyjątkiem są usługi specjalistyczne. Dobra wiadomość jest taka, że fiskus interpretuje ten przepis na korzyść właścicieli nieruchomości, którzy przy wynajmie korzystają z wyspecjalizowanych portali rezerwacyjnych. Mogą w takim przypadku rozliczyć przychody z najmu w formie karty (interpretacja nr 0115-KDIT1.4011. 54.2021.1.MST).

Przedsiębiorcy, którzy chcą się rozliczać w formie karty, powinni złożyć do urzędu skarbowego wniosek na druku PIT-16. Kwotę miesięcznego podatku ustala na dany rok naczelnik urzędu skarbowego. Bierze pod uwagę m.in. wielkość miejscowości i liczbę pracowników.

Jakub Bińkowski, Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

W Związku Przedsiębiorców i Pracodawców jesteśmy zwolennikami jak najprostszych form opodatkowania. Im mniej zmiennych, tym niższe prawdopodobieństwo wystąpienia luk i nadużyć. Dlatego wspieramy poszerzanie możliwości uproszczonego rozliczania się przez przedsiębiorców. Ostatnio udało się otworzyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w zasadzie dla wszystkich, którzy chcieliby z niego skorzystać. Karta podatkowa pozostaje tymczasem stosunkowo niszową i coraz mniej popularną formą rozliczenia. Co więcej, mimo prostej formy (określona kwota podatku do zapłaty miesięcznie) ma dosyć skomplikowaną strukturę, w której na pojedynczy zawód przypadać może kilkanaście możliwych do zastosowania stawek. Dlatego opowiadamy się za uatrakcyjnieniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez korekty w matrycy stawek oraz za gruntownym uproszczeniem karty podatkowej.