W środę prezydenckim projektem zmian w ordynacji podatkowej miała się zająć sejmowa podkomisja ds. systemu podatkowego. Do merytorycznych prac jednak nie doszło.

Okazało się, że rząd nie ma jeszcze gotowego stanowiska w tej sprawie, choć od zgłoszenia projektu do Sejmu minęły ponad trzy miesiące. Posłowie przystali na wniosek wiceministra finansów Janusza Cichonia, by w sprawie jednego z przepisów projektu zwrócić się o dodatkową opinię Trybunału Konstytucyjnego.

Sugestia uzyskania wykładni TK nie dotyczyła klauzuli orzekania na korzyść podatnika, ale propozycji wykonania wyroku (sygn. SK 40/12) w sprawie przedawnienia zobowiązań zabezpieczonych hipoteką. Zaproponował to w swoim projekcie prezydent, a podobnie chciał Senat.

O ile rząd może przygotować swoją opinię już w następnym tygodniu, o tyle na odpowiedź z Trybunału przyjdzie poczekać nawet kilka miesięcy. To oznaczałoby, że prezydenckich propozycji nie uda się uchwalić do końca kadencji.

– Rząd ewidentnie gra na zwłokę – ocenia sytuację Marek Isański, reprezentujący w Sejmie Federację Małych i Średnich Przedsiębiorstw. – W ten sposób opóźnimy wprowadzenie przepisów, które uchronią od bankructwa wiele przedsiębiorstw nękanych przez urzędników – wskazuje.

Podobnie twierdzi Andrzej Nikończyk, szef Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

– Rząd miał wystarczająco dużo czasu na przygotowanie opinii, a takie zawieszenie prac nie ucieszy podatników – oburza się.

O tym, że rząd może zablokować prezydencki projekt, świadczy też opublikowana w środę opinia Rady Legislacyjnej przy Premierze. Wynika z niej, że zasada „in dubio pro tributario" wynika z konstytucji i orzecznictwa, tak więc nie należy jej wpisywać do ordynacji. Opinia abstrahuje przy tym od praktyki, w której – na co od dawna zwracają uwagę przedsiębiorcy – zasada ta nie działa.

Rządowi legislatorzy skrytykowali również prezydencką propozycję zmian, które ukróciłyby triki proceduralne fiskusa obliczone na sztuczne wydłużanie okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Proponowane usunięcie art. 70 § 6 pkt 1 ordynacji, zdaniem Rady Legislacyjnej, sprawiłoby, że „liczni podatnicy, którzy obecnie świadomie i celowo utrudniają organom podatkowym przeprowadzenie postępowania wymiarowego (...), unikną zapłacenia należności".

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Ministerstwo Finansów szykuje jeszcze jedną nowelizację ordynacji, zawierającą tzw. klauzulę obejścia prawa. Ma ona pozwalać na zakwestionowanie legalnych działań optymalizacyjnych podatnika. Minister Mateusz Szczurek pytany o losy tego projektu uchylił się od odpowiedzi.

Etap legislacyjny: prace w podkomisji sejmowej