Uchwalona w ostatni czwartek nowelizacja ustawy o VAT wprowadza nowy system rozliczeń tego podatku dla firm handlujących przez internet.
Od 1 lipca przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe i sprzedających swoje towary do różnych krajów UE czeka znaczące uproszczenie. Nie będą musieli się – jak dotychczas – rejestrować dla celów VAT osobno w każdym kraju i tam rozliczać tego podatku. Wystarczy jedna rejestracja w Polsce, a nasza administracja skarbowa ma rozliczać VAT z innymi krajami.
Nowy system oznacza też, że wyrównają się szanse unijnych i pozaunijnych firm prowadzących internetowe platformy sprzedaży. Wprawdzie dalekowschodnie platformy, takie jak AliExpress, wciąż będą mogły dostarczać do Unii, w tym do Polski, towary w małych przesyłkach, ale muszą się tu zarejestrować. Sprzedaż do odbiorcy obciąży VAT, choć – tak jak dotychczas – takie przesyłki będą korzystały z ułatwień proceduralnych przy wwozie na unijny obszar celny.
Czytaj także: Sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych
Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział już na swoim profilu w portalu Linkedln, że zainteresowani przedsiębiorcy mogą się rejestrować do nowego systemu. Teoretycznie jest to już możliwe z użyciem nowych formularzy do pobrania ze strony podatki.gov.pl. Na tej samej stronie zastrzeżono jednak, że zgłoszenie rejestracyjne nie jest równoznaczne z rejestracją do nowej procedury rozliczania VAT. „Informacje przedkładane w zgłoszeniach będą przetwarzane po zakończeniu procesu legislacyjnego" – czytamy w instrukcji na stronie podatki.gov.pl.
Choć prace nad ustawą jeszcze się nie zakończyły, to eksperci chwalą Sejm za szybkie jej uchwalenie. Wcześniej apelowali o to przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan zajmujący się e-handlem.
– Mam nadzieję, że także w Senacie prace nad ustawą pójdą sprawnie i uda się wdrożyć ten nowy system 1 lipca. W ten sposób unikniemy chaosu, jaki by powstał, gdyby te przepisy wdrożono w innych krajach UE, a Polsce nie – zauważa Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Lewiatana.
Z kolei Robert Jaszczuk, starszy menedżer w PwC, zwraca uwagę, że choć jeszcze nie ogłoszono ostatecznego tekstu ustawy, warto, aby przedsiębiorcy zajmujący się handlem elektronicznym zapoznali się z nowymi regułami i przygotowali do rejestracji w nowym systemie.
– Należałoby oczekiwać od Ministerstwa Finansów, że wesprze tych przedsiębiorców kampanią informacyjną o nowym systemie – postuluje Jaszczuk. Jego zdaniem cenne byłoby choćby poinformowanie o zestawieniu stawek VAT w różnych krajach UE na potrzeby e-handlu.
Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm
Etap legislacyjny: ustawa przekazana do Senatu