95 proc. spraw o wykroczenia i przestępstwa skarbowe kończy się skazaniem. Najczęściej na grzywnę znacznie poniżej maksymalnej. Najwyższa wymierzona to 40 tys. zł (za zawyżenie kosztów i 1,4 mln zł zaległości podatkowej). Teoretycznie grzywna może wynieść kilkanaście milionów. Do odpowiedzialności w 64 proc. przypadków pociągani są prezesi, którzy z innymi członkami zarządu stanowią 71 proc. ogółu.

Tak wynika z raportu „Członkowie zarządu na celowniku organów skarbowych" Crido Taxand. Powstał na podstawie analizy prawie 500 prawomocnych wyroków orzekających o odpowiedzialności karnej skarbowej osób zajmujących się sprawami finansowymi firm.

Oskarżony – winny

Za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe odpowiadać mogą wyłącznie osoby fizyczne. To odpowiedzialność niezależna od majątkowej opisanej w ordynacji podatkowej i kodeksie spółek handlowych.

Jak podkreślał na wczorajszej prezentacji raportu Andrzej Puncewicz, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand, odpowiedzialności tej nie można umownie ograniczyć ani ubezpieczyć się od jej skutków.

Z informacji przekazanych Crido przez prezesów kilkudziesięciu sądów rejonowych i okręgowych wynika, że aż 345 przypadków to sprawy związane z rozliczeniami spółek z o.o. Dla porównania tylko 87 dotyczyło własnej działalności gospodarczej, choć tego typu firm jest prawie 3 mln, wobec 350 tys. spółek z o.o.

Najciekawsze wydają się statystyki dotyczące wyniku postępowań. Z analizy wynika, że wyroki najczęściej zapadają od roku do trzech lat po popełnieniu czynu. Tylko co 50. stający przed sądem został uniewinniony.

Spośród skazanych 31 proc. układa się ze skarbówką. Jest to możliwe, gdy m.in. okoliczności przewinienia i wina są niewątpliwe, a sprawcy grozi grzywna. Sprawca nie jest wpisywany do Krajowego Rejestru Karnego. Andrzej Puncewicz zwracał uwagę na ograniczenia, np. wykluczenie z zamówień publicznych podmiotów, których członek zarządu figuruje w tym rejestrze.

Milionowe kary tylko na papierze

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Najczęstsze wykroczenia i przestępstwa wiążą się z obowiązkami w PIT (43 proc.) i VAT (33 proc.).

Najczęściej stawiany zarzut to brak wpłaty pobranych przez płatnika zaliczek na PIT i uporczywe niewpłacanie podatku. Te dwa przepisy k.k.s. są powoływane jako podstawa zarzutu częściej niż pozostałe łącznie. Sądy twierdzą, że kondycja finansowa przedsiębiorstwa nie ma znaczenia.

Średnia grzywna za wykroczenie to 2,6 tys. zł, a za przestępstwo 5,2 tys. zł. Co 20. winny przestępstwa skarbowego był skazywany na karę pozbawienia wolności, 30 proc. z nich w zawieszeniu.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.maj@rp.pl