Sprzedawca otrzyma od kontrahenta tylko kwotę netto, VAT pójdzie na specjalny rachunek bankowy pod kontrolą fiskusa. Tak wygląda system podzielonej płatności – propozycja Ministerstwa Finansów na uszczelnienie systemu podatkowego.

– Kończymy prace nad nowymi rozwiązaniami i chcemy je jak najszybciej wprowadzić – powiedział „Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Paweł Gruza.

Czy to pomoże w walce z wyłudzeniami?

– System podzielonej płatności ukróci przestępczy biznes, oszust nie będzie bowiem mógł swobodnie dysponować podatkiem – mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista w PwC. Podkreśla, że skala wyłudzeń jest bardzo duża (budżet traci na nich ponad 40 mld zł rocznie) i skarbówka musi podjąć zdecydowane działania.

Prawo do odliczenia

Zdaniem wiceministra finansów Pawła Gruzy podzielona płatność zabezpieczy uczciwe firmy przed negatywnymi skutkami transakcji z oszustami. Jeśli przedsiębiorca wpłaci VAT na specjalne konto, urzędnicy nie zakwestionują prawa do jego odliczenia.

– To niewątpliwie zwiększyłoby pewność prowadzenia biznesu – mówi Paweł Satkiewicz, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper. – Firmy często nieświadomie wplątują się w łańcuch transakcji mających na celu wyłudzenie VAT.

Jak rząd chce walczyć z wyłudzeniami VAT

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

Koniec kredytowania podatkiem

Są też jednak obawy. Pieniądze na specjalnym koncie będą mogły być przeznaczone tylko na spłatę podatku: własnego albo przelewanego na konta kontrahentów, u których dokonujemy zakupów. BdTXT - W - 8.15 J: – Skończy się więc kredytowanie z VAT, co może zachwiać płynnością finansową niektórych firm – mówi Satkiewicz.

– Popieramy walkę z wyłudzeniami, ale przy pracach nad przepisami trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze pamiętać, żeby nowe rozwiązania nie skomplikowały nadmiernie firmowych rozliczeń. Po drugie, żeby nie spowodowały wydłużenia czasu oczekiwania na zwroty VAT z urzędu – mówi Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak do propozycji skarbówki podchodzą banki?

– Jesteśmy gotowi do współpracy i wypracowania rozwiązań, które pogodzą interesy budżetu państwa i przedsiębiorców – mówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Uszczelnianie przynosi efekty

Według raportu firmy doradczej PwC jest szansa na to, że zmniejszy się luka podatkowa w VAT. W 2015 r. wynosiła 49 mld zł, z prognoz na 2016 r. wynikało, że będzie to 45 mld zł. Może to być skutkiem działań Ministerstwa Finansów mających na celu ograniczenie wyłudzania VAT, np. wprowadzenia pakietu paliwowego, Jednolitego Pliku Kontrolnego czy zwiększenia liczby ukierunkowanych kontroli. Zdaniem ekspertów z PwC należy te działania kontynuować. Gdyby udało się zredukować wyłudzenia do poziomu z 2007 r. (najniższego w ostatnich latach), mogłoby to przynieść budżetowi państwa prawie 34 mld zł dodatkowych wpływów rocznie.