- Czy w swojej pracy spotyka pan przyjazne urzędy skarbowe? – na to pytanie Anny Wojdy odpowiadał Aleksander Dąbrowski, dyrektor i doradca podatkowy w KPMG.

- Tak, są takie urzędy i tacy urzędnicy, ale wciąż jest ich mniejszość. To taki wzór, do którego pozostałe urzędy powinny dążyć – powiedział Aleksander Dąbrowski.

Jego zdaniem zmiana podejścia do podatnika na bardziej przyjazne to wieloletni trend. - Na początku tylko nieliczne urzędy były przyjazne. Tak, jakby urzędnicy bali się zmienić podejście – zauważył doradca.

Teraz coraz więcej urzędów traktuje podatnika czy jego pełnomocnika na zasadzie normalizacji relacji partnerstwa. - Niczego nie ukrywamy, mówimy jak jest naprawdę i rozmawiamy, by rozwiązać problem, czy spór.

- Na gali rankingowej naczelnicy urzędów skarbowych mówili, że coraz częściej spotykają się z sytuacją, że podatnik jest zaskoczony, że szybko udało mu się załatwić sprawę. Kiedy to będzie standard? – zapytała gościa Anna Wojda.

- Jeszcze do tego daleko. W Niemczech urząd skarbowy jest traktowany jako drugi doradca podatkowy, który pomaga rozwiązać problemy podatników. Oczywiście jak jest spór to trzeba go rozwiązać. Oby tak było u nas.

Pytany o wydane dzisiaj ostrzeżenie MF ws. optymalizacji , w którym ministerstwo pogroziło palcem doradcom podatkowym, Aleksander Dąbrowski powiedział:

- Ostrzeżenie dotyczyło agresywnych optymalizacji sztucznie kreujących wartość . Ministerstwo wskazało, co może być uznane za sztuczną konstrukcję, której głównym bądź jedynym celem było osiągnięcie korzyści podatkowej. Jeżeli doradca podatkowy od początku pracuje nad daną konstrukcją i umówił się na wynagrodzenie od sukcesu, to konstrukcja może być uznana za sztuczną. Myślę, że wiele z takich transakcji ma uzasadnienie ekonomiczne. Natomiast doradcy, którzy uczestniczyli w sztucznych strukturach i mieli tego świadomość, nie obawiają się takiego grożenia palcem – powiedział ekspert.

#RZECZoPRAWIE: Aleksander Dąbrowski - Doświadczenia doradców w kontaktach z fiskusem

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ